DADRL POLAND

Association of Drivers Against Daytime Running Lights
Kampania społeczna "Wyłącz światła - włącz myślenie"

Teraz jest So, 20 paź 2018, 13:35

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Propozycja rozszerzenia profilu site'u
PostNapisane: Cz, 16 sie 2018, 21:01 
Nowy

Dzień dobry wszystkim (lub dobry wieczór),

obecnie site koncentruje się na sprawie "świateł w dzień" - oczywiście słusznie - ale może warto byłoby poszerzyć zakres zainteresowania innym utrapieniem kierowców?

Mam na myśli szerokie przywileje, którymi - ja naprawdę nie wiem, dlaczego - zostali obdarzeni w naszym kraju rowerzyści, i to również - podobnie, jak z tymi nieszczęsnymi światłami - stało się za rządów PO. Może podam dwa przykłady (z tysiąca możliwych):

- Wreszcie będziemy traktowani, jak w cywilizowanych krajach europejskich - cieszy się Ewa Wolak, wrocławska posłanka PO, zapalona rowerzystka, która była główną inicjatorką zmian i doprowadziła sprawę do końca. Cezary Grochowski z Wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej przyznaje, że to może być przełom. - Jest jednak jeden warunek: o zmianach muszą się dowiedzieć wszyscy kierowcy i zacząć je respektować - podkreśla Grochowski. Nie ukrywa, że zapisy prowadzą do tego, by rowerzysta był w mieście traktowany przez kierowców jak święta krowa. Tylko to zapewni mu bezpieczeństwo.
(źródło)

Jak widać, z premedytacją utworzono u nas kastę "świętych krów" - i to chyba wręcz dosłownie, bo rowerzyści pozwalają sobie na znacznie więcej, niż już obecnie zezwalają im przepisy:

"w trosce o własne bezpieczeństwo mam pełne prawo uniemożliwić Tobie wyprzedzenie mnie, kiedy istnieje ryzyko, że będziesz próbował wyprzedzać mnie "na trzeciego" przy jednoczesnym ruchu pojazdów z naprzeciwka"
(źródło)

Nie wiem, jak wam - ale dla mnie rowerzysta telepiący się "dwudziestką" przed maską jest o wiele większym problemem, niż te nieszczęsne światła, bo to w dużym mieście staje się coraz bardziej nagminne. Problemu ze światłami pozbyłem się instalując dzienne LED-y (cały czas dziwię się, że większość kierowców woli palić światła mijania, niż zainstalować sobie LED-y). Natomiast z tymi "pedalarzami" nie ma co zrobić letnią porą. Kiedyś-tam ulicami chodzili policjanci (wtedy nieprawidłowo "milicjantami" zwani) - ale ja już dawno takiej "pieszej dwójki" nie widziałem. Po prostu nie ma jak dopaść takiego "bezczela" - no, bo przecież faktycznie go nie rozjadę, ani nie pobiję.

Może zatem warto zająć się i tym, i potraktować te sprawy łącznie?

Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  

Tytuł: Re: Propozycja rozszerzenia profilu site'u
PostNapisane: Cz, 16 sie 2018, 21:19 
Nowy

Aha, zapomniałem dodać, o co miałoby chodzić: otóż ja postuluję wycofanie wszystkich tych "udogodnień" dla rowerzystów, i powrót w tym względzie do stanu sprzed 1989 r., łącznie z przywróceniem wymogu posiadania karty rowerowej. Uważam, że obdarzanie rowerzystów kolejnymi przywilejami po prostu się nie sprawdziło.

Kto z Was ma okazję jeździć po ulicach okraszonych tzw. "kontrapasami" - albo często-gęsto wlec się "na dwójce" za "pedalarzem" tańczącym mu przed maską na rowerku, na środku pasa - którego (rowerzysty) nie ma jak wyprzedzić - ten wie, o czym mówię.

Tytuł: Re: Propozycja rozszerzenia profilu site'u
PostNapisane: Śr, 5 wrz 2018, 17:39 
Nowy

Chyba małe są szanse na odebranie praw rowerzystom. Propagowanie jazdy na rowerach jest ogromne we wszystkich krajach Europy. Wszak rower to pojazd ekologiczny i dlatego w miastach jeżdżenie na rowerach jest "trendy". Ale zgadzam się, że wielu rowerzystów po prostu nie potrafi poruszać się w ruchu drogowym. Nie czytają znaków, wyjeżdżają z podporządkowanej na głupiego i co najgorsze nie pozwalają się wyprzedzić, co często tamuje ruch i przeszkadza innym. Najlepiej gdyby dało się przenieść cały ruch rowerowy na osobne ścieżki. Niestety tych jest jeszcze w kraju stanowczo za mało...

Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]