DADRL POLAND

Association of Drivers Against Daytime Running Lights
Kampania społeczna "Wyłącz światła - włącz myślenie"

Teraz jest Pt, 24 lis 2017, 18:50

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 56 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Bezmyślność kierowców
PostNapisane: Cz, 19 gru 2013, 23:05 
Zaangażowany

Dzisiaj w Krakowie była MGŁA.

Specjalnie piszę dużymi literami, bo nie było widać drugiej strony ulicy (20m). Im bliżej Wisły, tym gorzej (na mostach w ogóle tylko biel i nic poza tym). Kiedy patrzyłem na słońce, to widziałem tylko jasne, wyraźne kółko na górze a la księżyc w pełni - nie oślepiało mnie wcale.

Normalką jest to, że przednich PMG nikt nie używał, bo po co.
Normalką jest to, że tylnych PMG nikt nie używał, bo po co.

ALE:
Idę i nagle (z trudem) widzę opla insignię na dziennych (dobrze, że jechał przodem do mnie - potem się rozpłynął w białej nicości). Za nim nowy passat - to samo. Odwracam się - druga insignia, też na DRL, tył właściwie nie wiadomo gdzie się kończy. Mija ją nowe BMW na dziennych, a widoczność jakieś 30 m, ze szczegółami 20... :shock: :o :?

Myślę sobie mniej więcej tak: "co się, do kurny wędzy (mija mnie passat B5 na dziennych domontowanych) porobiło w tym Prastarym Stołecznym Królewskim Mieście Krakowie?! Czyżby jakiś Ogólnopolski Kongres Debili 2013?!" (obok przejechało audi na DRL, bez tyłu, potem taksówka - nowy merc na DRL, nieświecący czarny volviacz w kombiaczu (skądinąd piękny widok, ale jakoś mnie nie cieszył), za chwilę sharan na dziennych i nowy peugeot też. Chcę przejść, a tu coś małego, żółtego mruga i leci w powietrzu... ot, po prostu migacz hondy civic, która skręca, nic nadzwyczajnego. :lol: )

W większości dziennych używali ci, którzy mieli je fabryczne. Ci z domontowanymi raczej świecili mijania, chociaż różnie bywało.

Mój wniosek brzmi: nakaz świecenia cały czas skretynia kierowców.

Ich automatyczne przełączniki w autach zapalają reflektory główne na dwie godziny przed zmierzchem, tyle, że mgły wykryć nie potrafią.
Ich automatyczne przełączniki w mózgach każą palić reflektory główne mimo dziennych w słoneczny dzień, ale już we mgle wszyscy nagle wolą dzienne.
Durne przyzwyczajenia każą im traktować byle mżawkę jako "ograniczoną widoczność" i świecić mijania albo PMG, a w rzeczywiście złych warunkach nie mają nawet mglistego pojęcia, że tych świateł można, a nawet TRZEBA użyć!

"Automat zapala, automat gasi, ja tu tylko sprzątam...". Potem ci sami w necie wypisują bzdurne komentarze, że w normalny dzień nie widać auta bez świateł. Najwyraźniej obecna, przestarzała definicja przegięcia niezupełnie odpowiada wyzwaniom współczesności...

[Mgła zelżała i od razu przejechało nieświecące czarne volvo V70 kombi. Ciekawe, czy to ten sam...]

Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  

Tytuł: Re: Bezmyślność kierowców
PostNapisane: Pt, 20 gru 2013, 18:47 
Moderator

Też mnei czasami zastanawia logika tych polskich kierowców albo jej brak - jak jasno, ciepło wiosenno-lenie to durnie zamiast na DRL, to na mijania zapieprzają, a jak jesienno-zimowa szaruga pod wieczór i mgliście czasami jak cholera, to nagle na DRL wolą jeździć... Tak trochę hiperbolizowałem, ale jakoś odnoszę wrażenie, że więcej widuję aut na DRL albo bez zapalonych świateł teraz niż miało to miejsce w porze wiosenno-letniej...?! Ogólnie mi to nie przeszkadza, ale pokazuje niby totalny brak logiki, zdrowego rozsądku, czy wręcz umiejętności.
Syngalez - nie ma czujników mgły - bo do takich warunków są PMG, nie mijania, czyli w normalnym kraju: pozycje + PMG, z tym, że...teraz w nowych autach już nawet nie ma opcji pozycyjnych albo przynajmniej nie podczas jazdy! Proste jak budowa cepa - jak w powyższej kombinacji włączam we mgle podczas dnia. W moim Jeep'ie XJ jest tak, że przednie PMG włączysz z pozycyjnymi, ale tylne PMG już tylko z mijania i nawet jak masz włączone tylne PMG, to jak przełączysz na pozycje, to te tylne same się wyłączą i włącza dopiero jak znów włączysz mijania.

Im bardziej poznaję ludzi tym bardziej kocham zwierzęta G.B.Shaw

PostNapisane: Pt, 20 gru 2013, 19:35 
Zaangażowany

W moim samochodzie zarówno przednie, jak i tylne przeciwmgielne można włączyć już na pozycyjnych i tak jeżdżę za dnia gdy spotka mnie mgła (tylne oczywiście dołączam dopiero przy widoczności <50m). Tylnych przeciwmgielnych nie można włączyć nie włączając jednocześnie przednich, co jest logiczne.
Co do jeżdżących bez świateł to ostatnio rzeczywiście częściej takich widuję, zwłaszcza po 15:00. Jak jest rano, to nie wiem, bo gdy jeżdżę do pracy to jeszcze jest ciemno.

PostNapisane: Pt, 20 gru 2013, 19:57 
Zaangażowany

norA,
w tych autach, które nie pozwalają zapalić samych pozycyjnych da się zapalić PMG plus pozycyjne.
Gałka świateł jest na OFF, naciskasz guzik od PMG i automatycznie palą się pozycyjne wraz z nimi. Reg48 UNECE wymaga, żeby się dało tak zapalić. Nie wiem, jak amerykański FMVSS 108.

BTW dziwnego masz tego jeepa. ;)

PostNapisane: Pt, 20 gru 2013, 20:50 
Moderator

Syngalez napisał(a):
norA,
w tych autach, które nie pozwalają zapalić samych pozycyjnych da się zapalić PMG plus pozycyjne.
Gałka świateł jest na OFF, naciskasz guzik od PMG i automatycznie palą się pozycyjne wraz z nimi. Reg48 UNECE wymaga, żeby się dało tak zapalić. Nie wiem, jak amerykański FMVSS 108.

BTW dziwnego masz tego jeepa. ;)
W USA nie ma z reguły tylnych PMG - ich pozycje z tyłu są mocniejsze od naszych. Jak już spotkasz jakieś auto z PMG z tyłu to na pewno będzie to raczej importowany europejczyk. W Ameryce też PMG włączają się z pozycyjnymi (tylne też jak są) - bez mijania.

PostNapisane: Pt, 20 gru 2013, 21:18 
Moderator

Nie wiem ale odnoszę takie wrażenie że ostatnio coraz częściej widuję samochody jadące bez jakichkolwiek światel gdy...........jest ciemno.Przedwczoraj idę przechodzę przez przejście i widzę że na takiej dwupasmówce pomyka BMW stare e36 bez niczego(a było ciemno.)Obok przejścia jest wyjazd z drogi podporządkowanej i akurat z niej chciała sie włączyć do ruchu Straż Wiejska.Przeszedłem i aż przystanąłem z ciekawości co będzie dalej.Ci ze straży wiejskiej zaczęli się patrzeć w to BMW.Ten zatrzymał się w sznurze aut przed pasami żeby jeszcze przepuścić pieszych.W końcu jednak zapalił jedyne słuszne.A oni się włączyli z podporządkowanej do ruchu i nic pojechali dalej w swoją stronę.

Włączone światła w dzień to są tak mi potrzebne jak potrzebny jest słoniowi saksofon

PostNapisane: So, 21 gru 2013, 00:16 
Moderator

Nie wiecie dlaczego tak jest? Przecież u nas od 2007 oducza się skutecznie ludzi zdroworozsądkowego myślenia na drodze i tacy pewnie już dawno zapomnieli do czego służy pokrętło świateł, i za co dane pozycje odpowiadają i jak ich się prawidłowo używa - proste i przykre, ale prawdziwe. Inną sprawa jest fakt, iż w nowych autach podświetlenie zegarów włącza się po zapłonie i wtedy w nocy masz wrażenie, że światła włączone, bo widać zegary, a jak stoisz np. na dobrze oświetlonym parkingu, to możesz zapomnieć o światłach, bo wszystko widać dookoła... Odwracając kota ogonem ja sam nie posiadam odruchu bezwarunkowego "drugiego zapłonu", toteż bardzo często zapominam o światłach w samochodach bez DRL za dnia, ale w nocy i innych przypadkach nigdy nie mam z tym problemu.

P.S.
Ja z kolei obserwuję ostatnio, że najwięcej na DRL za dnia niezależnie od warunków, czyli na moje oko najczęściej prawidłowo to kobiety jeżdżą i to aż do zmierzchu - nie wiem, czy to zdrowy rozsądek, czy po prostu wygoda. Kobiety nie są efekciarskie za kierownicą - kierują się bardziej zdrowym rozsądkiem. Najczęściej też zapominają o światłach za dnia i dużo też widuję tylko na pozycjach - nic mi w tym nie przeszkadza, a bardziej świadczy o wyobraźni i logice.

PostNapisane: So, 21 gru 2013, 00:33 
Zaangażowany

Za pewne w większości to kobiece roztargnienie (orientują się dopiero gdy jest już ciemno a znaki drogowe im nie odblaskują) ale jestem ostatnio często miło zaskoczony kierowniczkami np.Cors,Insignii czy Kii Sportage-wiedzą,że lampy przednie są tak zrobione,można pod wieczór cyknąć pozycyjne i tył oświetlić,a przód wygląda jakby dalej jechało się na DRL :) To jest jeszcze lepsze,bo świadome działanie.

Wracając do tematu,nastąpiła transformacja,ale nie taka jak chcemy.
Ludzie w większości świecą fabrycznymi dziennymi nie ze świadomego wyboru niepalenia mijania,a po prostu dlatego,że zamiast wykonywać odruch drugiej stacyjki,spoglądają tylko czy przełącznik wciąż włączony jest na AUTO,i myślenie dalej może być wyłączone.
Jak nie mają ZW¦M to na nic nie spoglądają a potem dzieje się to co w pierwszym zdaniu tego posta.
Przy mgle 200-300 m jak u nas w Szczecinie bywa maksymalnie,auta nieświecące z którejkolwiek strony wyglądają egzotycznie,tak angielsko :lol: .Chociaż za miastem,przy większych prędkościach,już by mnie to wkurzało.
Ale przy 20 m nie świecić to już przesada.

PostNapisane: So, 21 gru 2013, 01:53 
Moderator

W Indiach sobie z tego powodu jakoś głowy nie zawracają... :lol:

Załączniki:
AVN2_HEADLIGHTS_21198g.jpg
AVN2_HEADLIGHTS_21198g.jpg [ 18.83 KiB | Przeglądane 1682 razy ]

PostNapisane: So, 21 gru 2013, 11:37 
Zaangażowany

Miałem na myśli mgłę, kiedy w ogóle nic nie widać (chciałem zrobić zdjęcie, ale i tak wychodziło całe białe).

6182 napisał(a):
jestem ostatnio często miło zaskoczony kierowniczkami np.Cors,Insignii czy Kii Sportage-wiedzą,że lampy przednie są tak zrobione,można pod wieczór cyknąć pozycyjne i tył oświetlić,a przód wygląda jakby dalej jechało się na DRL :) To jest jeszcze lepsze,bo świadome działanie.

Starsi dziadkowie w nowych mondełach, sportage'ach, yarisach i avensisach też mają podobnie. Razu pewnego widziałem tego ostatniego, jak jechał sobie na "dziennych" ledowych fabrycznych wieczorkiem, a przed zjazdem na parking przesunął pokrętło na zero (światła zapaliły się na pełną moc). :mrgreen:

Najbardziej jednak spodobał mi się najnowszy wyrób saabopodobny 9-5, który miał pozycyjne ledowe, przypominające dzienne i dosyć mocne zresztą.
Często go widzę, jak zasuwa po Krakowie na samych tych pozycyjnych w dzień. Chyba mu zdjęcie kiedyś zrobię, bo ewidentnie wygląda jak DRL i już zachodziłem w głowę, jakim cudem gość wytrzasnął reflektory z fabrycznymi DRL do tak rzadkiego wozidła...
Załącznik:
2010 Saab 9-5 light pipes.jpg
2010 Saab 9-5 light pipes.jpg [ 44.03 KiB | Przeglądane 1668 razy ]

Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 56 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]