Association of Drivers Against Daytime Running Lights
http://dadrl.pl/forum/

¦wiatła stop
http://dadrl.pl/forum/viewtopic.php?f=7&t=1237
Strona 1 z 4

Autor:  Lew2 [ N, 19 cze 2011, 14:30 ]
Tytuł:  ¦wiatła stop

Dzisiaj ok. 11:00 widziałem wypadek w Krakowie na skrzyżowaniu ulic Podmokłej i Herberta. SUV (chyba Suzuki) uderzył w tył małego samochodu (chyba Peugeot 107). Tył tego malucha zmiażdżony, tylna szyba i siedzienie zgniecione. SUV nie wyglądał specjalnie poszkodowany. Na miejscu karetka pogotowia i policja. Zapewne poszkodowani pasażerowie Peugeota. ¦wiecące się tylne pozycyjne w biały dzień nie pomogły.

Autor:  Lew2 [ N, 26 cze 2011, 09:24 ]
Tytuł:  Re: ¦wiatła stop

Lew2 napisał(a):
¦wiecące się tylne pozycyjne w biały dzień nie pomogły.

Chodziło mi o to, że tylne światła pozycyjne zmniejszają widoczność świateł stop. Jest za mały kontrast w biały dzień.
Druga sprawa to jest widzialność kierunkowskazów z przodu. Tydzień temu wyjeżdżając z podporządkowanej widzę samochód na światłach (miał włączone "jedynie słuszne"). Dopiero z bliskiej odległości widać było kierunkowskaz. Dochodzę do wniosku, że jak projektowano kierunkowskazy w większości samochodów, to nikt nie przewidział ani nie testował widoczności kierunkowskazów w biały dzień z zapalonymi "jedynie słusznymi". To samo dotyczy stopów i pozycyjnych tylnych. Aby można było bezpiecznie podświetlać asfalt "jedynie słusznymi" w biały dzień, to kierunkowskazy i światła stop powinny zostać we wszystich samochodach przeprojektowane i przebadane pod kątem widoczności i kontrastu w biały dzień. Statystyki nie podają ile jest najechań z tyłu z powodu braku kontrastu świateł stop. Zawsze można napisać "nie zachował należytej ostrożności" albo "nie zachował bezpiecznej prędkości".

Autor:  TermiFNFAL [ N, 26 cze 2011, 14:34 ]
Tytuł:  Re: ¦wiatła stop

dokładnie, jeśli nic z tyłu się nie świeci a nagle zapali stop, to te 21W na żarówkę dają po oczach i są widoczne od razu. A kierunkowskazy przednie bez zapalonych mijania widać o niebo lepiej. W niektórych autach kierunkowskazy widać przy zapalonych mijania ale są to wyjątki, które można na palcach rąk policzyć

Autor:  Kamil [ Pn, 27 cze 2011, 05:21 ]
Tytuł:  Re: ¦wiatła stop

Lew2 napisał(a):
Statystyki nie podają ile jest najechań z tyłu z powodu braku kontrastu świateł stop. .


No nie i póki PO jest przy korycie, to żaden POlicjant też takiej notatki nie sporządzi.

Autor:  Lew2 [ Cz, 4 lip 2013, 13:15 ]
Tytuł:  Re: ¦wiatła stop

Znowu wypadek najechania z tyłu.

http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/kielce/nastolatka-na-skuterze-wpadla-pod-tira-zginela-na-,1,5555501,region-wiadomosc.html

Nie wiem jak było w tym przypadku, ale przy takim świetle słonecznym jak jest w lipcu świecenie pozycyjnymi tylnymi służy wyłącznie do kamuflażu świateł STOP.

¦wiatła pozycyjne powinny być zapalane tylko wtedy gdy nie widać bryły samochodu np. w nocy. Wtedy one pozwalają dostrzec samochód. Natomiast jak samochód widać z odległości 1 km, to one nie poprawiają jego widoczności. Gorzej: przeszkadzają dostrzec inne ważne dla kierowcy rzeczy np. światła stop.

Autor:  TermiFNFAL [ Cz, 4 lip 2013, 16:05 ]
Tytuł:  Re: ¦wiatła stop

Dla nas to jest oczywiste.

Wczoraj widziałem jak skuter wpieprzył się w tył jakiegoś auta, a to były początkowe prędkości bo pojazdy może były 20 metrów od miejsca z którego ruszały. Babka chciała zaparkować na chodniku i wbił się w nią skuter.

Autor:  Lew2 [ Cz, 11 lip 2013, 10:25 ]
Tytuł:  Re: ¦wiatła stop

TermiFNFAL napisał(a):
dokładnie, jeśli nic z tyłu się nie świeci a nagle zapali stop, to te 21W na żarówkę dają po oczach i są widoczne od razu. A kierunkowskazy przednie bez zapalonych mijania widać o niebo lepiej. W niektórych autach kierunkowskazy widać przy zapalonych mijania ale są to wyjątki, które można na palcach rąk policzyć

Dlatego dyrektywa unijna mówi, że jeśli światła dzienne są razem ze kierunkowskazami w lampie zespolonej, to światło dzienne na czas pracy kierunkowskazu musi zgasnąć. Dyrektywa mówi też, żeby nie świecić tylnymi pozycyjnymi. Dlatego światła do jazdy dziennej są o wiele bezpieczniejsze niż światła mijania. Ale nasi parlamentarzyści wiedzą lepiej.

Autor:  Lew2 [ Cz, 11 lip 2013, 10:43 ]
Tytuł:  Re: ¦wiatła stop

I znowu najechanie z tyłu w biały dzień.
http://moto.onet.pl/aktualnosci/tiry-zm ... ej-8/524x8

Autor:  6182 [ Cz, 11 lip 2013, 12:53 ]
Tytuł:  Re: ¦wiatła stop

No tak,Tico.Zanim jeszcze interesowałem się kwestią oświetlenia samochodowego,już wtedy zwracał moją uwagę fakt nędznej widoczności świateł stopu w tym aucie.Klosz jest za duży (albo odbłyśnik jakiś nieodbłyskujący) i światła same w sobie są słabe a wraz z pozycyjnymi w dzień to już prawie w ogóle ich nie widać.I obiecałem sobie,że jeżeli kupiłbym taki wóz (a rozglądałem się),pierwsze co zrobię to dziury w lampach i włożę w nie dodatkowe żarówki stopu,nawet zwykłe 20W halogeny do lampek biurkowych.

Autor:  weuek [ Cz, 11 lip 2013, 15:55 ]
Tytuł:  Re: ¦wiatła stop

W moim odczuciu rekordowo niewidoczne kierunkowskazy przy jednocześnie włączonych pozycyjnych z tyłu są w tym aucie:
Obrazek
Jadąc za takim w słoneczny dzień dojrzałem kierunkowskaz tylko gdy wjechał w pas cienia.

Strona 1 z 4 Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/