DADRL POLAND

Association of Drivers Against Daytime Running Lights
Kampania społeczna "Wyłącz światła - włącz myślenie"

Teraz jest N, 25 sie 2019, 04:28

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Kierowcy po zmroku jeżdżą bez świateł
PostNapisane: Śr, 30 gru 2009, 20:22 
Zaangażowany

Nie wierzycie, to nakręcę filmiki, albo porobię zdjęcia, jak co trzeci kierowca wyjeżdża z parkingu i pół osiedla jedzie po ciemku bez włączonych świateł :shock: No bo latarnie wszystko oświetlają, to wszystko widzi, ale wjedzie taki w ciemną ulicę i kogoś zabije, tym bardziej jak ma ciemny kolor auta... No ale na szczęście po kilku skrzyżowaniach je włącza, bo latarnie się kończą i widzi że nic nie widzi, więc czegoś zapomniał. Wszyscy nauczyli się w dzień włączać światła, to im się teraz pomieszało i po zmroku ich nie włączają :roll: To jest i śmieszne i zarazem tragiczne. Tak właśnie ogłupia ludzi nakaz jazdy na światłach w dzień. Czekać tylko, aż się wydarzą tragedie. Nie brakuje też debili jeżdżących na tylnych przeciwmgielnych, w dzień, przy wielkim słońcu :twisted: Nie wspominając już o przepalonych tylnych pozycjach :cry:

Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  

Tytuł: Re: Kierowcy po zmroku jeżdżą bez świateł
PostNapisane: Wt, 5 sty 2010, 13:55 
Zaangażowany

ostatnio podziwiałam takiego idiotę w wawie w dzień na światłach mijania i przeciwmgłowych przednich i tylnych - wszystko na raz. i jakoś takich policja nie zatrzymuje, tylko mnie za pozycyjne...

PostNapisane: Śr, 6 sty 2010, 02:13 
Zaangażowany

Ja z kolei widziałem 2 razy ! jak policja zatrzymała kierowcę auta jadącego na przeciwmgielnych przednich ....... sam byłem w szoku i o ile nie lubię widoku policji z radarem w krzakach to miałem niezły ubaw ...

Ostatnio w Częstochowie spotkałem takiego mistrza co jechał w godzinach rzędu 21.00 bez świateł (z parę kilometrów przejechał) - na szczęście jednokierunkową o pasach ruchu i później skręcił w lewo (dalej jadąc bez świateł).... cóż ... że deska rozdzielcza mu nie świeci nie zauważył ... taki czujny kierowca Opla Combo :-)

oczywiście z tyłu lampy mają odblaski i ciężko byłoby go nie widzieć wcale ... z przodu juz gorzej dla tych z przeciwka...

PostNapisane: Pn, 25 sty 2010, 00:09 
Zaangażowany

Sytuacje o których piszecie są ciekawe.Otóż za zbyt mało światła można dostać mandat. Z kolei za zbyt dużo światła nie koniecznie. Jestem skłonny założyć,że Policja o wiele częściej zareaguje na np. brak świateł lub światła pozycyjne, ale przy włączonych dodatkowych przeciwmgłowych(lub innych?) najczęściej nie zareaguje. Sytuacje kiedy ktoś jedzie w nocy bez świateł to wg mnie margines. Wynika to najczęściej z roztargnienia, nieuwagi(na zewnątrz bywa tak jasno od latarni,że nawet się nie zauważy,że jedzie się bez świateł). Kierowcy jadący bez świateł w nocy bywają jednak bardzo szybko ostrzeżeni( światłami :) ) przez innych kierowców. Włączają więc światła jak tylko zorientują się,że coś jest nie tak.

PostNapisane: Pn, 25 sty 2010, 07:55 
Zaangażowany

Ja już sobie tak postanowiłem,że jak tylko zrobi się trochę cieplej odżałuję jakieś sobotnie przedpołudnie i stanę sobie na górce przy wylocie z miasta i będę filmował kamerą pracę patrolu.Zobaczymy ile aut puszczą na halogenach z przodu

PostNapisane: Pn, 25 sty 2010, 08:41 
Zaangażowany

Dziś w drodze do pracy, gdy jeszcze było ciemno, widziałem dwa samochody jadące na pozycyjnych na odcinku 5 km. Było ich doskonale widać, droga również była oświetlona, więc akurat to problemem nie było. Jednak coraz częściej spotykam takie samochody. Czy może to "nasi" protestujący w ten sposób, czy może obie mijanki przepaliły się za dnia.
Parę dni temu widziałem natomiast podobnego delikwenta, ale w lesie w nocy :shock:
Samochody, w których z przodu świeci się tylko jedna pozycja i nic więcej też występują. Dwóch takich widziałem na pewno, przy czym jeden z nich świecił wyłącznie jedną niebieską diodą w reflektorze, praktycznie niewidoczną.

PostNapisane: Pn, 25 sty 2010, 11:53 
Zaangażowany

EDC napisał(a):
ostatnio podziwiałam takiego idiotę w wawie w dzień na światłach mijania i przeciwmgłowych przednich i tylnych - wszystko na raz. i jakoś takich policja nie zatrzymuje, tylko mnie za pozycyjne...

Zatrzymali Cię kiedyś za pozycyjne ?

Jak wyglądała rozmowa ? Ja się cały czas tego obawiam jak jadę po Wawie na pozycyjnych..

PostNapisane: Pn, 25 sty 2010, 12:08 
Zaangażowany

Z tym filmowaniem to bym uważał ... podeślą Ci zza pleców drugi patrol i będziesz musiał się sporo tłumaczyć.... bo oni nie lubią jak się ich sprawdza w pracy.

Porównując liczbę zatrzymanych aut do wypisanych mandatów mogłoby być dla nich nieciekawie :lol:

Co do aut bez świateł - wczoraj na dość krótkim odcinku późnym wieczorem - 19.00 i 23.00 (30 km) spotkałem następująco dwa auta na samych pozycyjnych - świetnie widoczne i na drodze oświetlonej w mieście - (w tym jedno to było nowe Volvo) , 37 aut ze źle ustawionym conajmniej jednym światłem - w tym 5 rażąco źle (oślepiały jak długie) ... uwaga ... 70 aut z przepalonym jednym światłem (działało jeszcze pozycyjne) i dokładnie 9 !! aut ze świecącym już tylko jednym reflektorem (w drugim nie świeciło się ani mijania ani pozycyjne)... do tego kilkunastu kierowców z niegasnącymi dołożonymi światłami dziennymi (już brakło kartki na kreski i notowanie).... nie notowałem na ile to było aut w sumie ... do tego to juz potrzebowałbym pilota z notatnikiem , ale tak w okolicach 500...

Do tego 2 nielegalne ksenony świecące wszędzie tylko nie na drogę ... o zasięgu nie większym niz 20 metrów ;-)

PostNapisane: Pn, 25 sty 2010, 12:38 
Zaangażowany

siekieramotyka napisał(a):
EDC napisał(a):

Jak wyglądała rozmowa ? Ja się cały czas tego obawiam jak jadę po Wawie na pozycyjnych..

W samochodzie, który użytkuję w okresie zimowym jest niestety automatyczny włącznik świateł, więc siłą rzeczy jeżdżę na pozycyjnych - tylko wtedy mijania są zgaszone. W dzień bardzo mało samochodów mi mruga, przynajmniej dużo mniej niż wtedy, gdy jadę całkowicie bez świateł. Również w nocy na dobrze oświetlonych miejskich drogach używam tylko świateł pozycyjnych. Tutaj odsetek mrugających jest jeszcze mniejszy - pewnie mają mnie za "swojego", że tak dzielnie świeciłem w dzień, aż obie mijanki przepaliłem ;)
Nie dalej jak wczoraj mijałem się w nocy z policją na dróżce osiedlowej i nie zrobiło to na nich wrażenia. Pozycyjne przednie na prawdę są dobrze widoczne w nocy, nie są to światła postojowe (której to błędnej nazwy często się używa) służące tylko w przypadku parkowania samochodu przy drodze, ale światłą służące do zaznaczania obecności pojazdu będącego w ruchu - podobnie jak tylne światła pozycyjne. ¦wiatła mijania służą natomiast tylko do oświetlania drogi. Z teoretycznego punktu widzenia nie musiałyby w ogóle emitować światła w kierunku oczu innych kierowców. Emitują tylko dlatego, że klosz oraz odbłyśnik nie są optycznie doskonałe.

PostNapisane: Pn, 25 sty 2010, 12:54 
Zaangażowany

Krzysiek napisał(a):
siekieramotyka napisał(a):
EDC napisał(a):

W samochodzie, który użytkuję w okresie zimowym jest niestety automatyczny włącznik świateł, więc siłą rzeczy jeżdżę na pozycyjnych - tylko wtedy mijania są zgaszone. W dzień bardzo mało samochodów mi mruga, przynajmniej dużo mniej niż wtedy, gdy jadę całkowicie bez świateł. Również w nocy na dobrze oświetlonych miejskich drogach używam tylko świateł pozycyjnych. Tutaj odsetek mrugających jest jeszcze mniejszy - pewnie mają mnie za "swojego", że tak dzielnie świeciłem w dzień, aż obie mijanki przepaliłem ;)
Nie dalej jak wczoraj mijałem się w nocy z policją na dróżce osiedlowej i nie zrobiło to na nich wrażenia. Pozycyjne przednie na prawdę są dobrze widoczne w nocy, nie są to światła postojowe (której to błędnej nazwy często się używa) służące tylko w przypadku parkowania samochodu przy drodze, ale światłą służące do zaznaczania obecności pojazdu będącego w ruchu - podobnie jak tylne światła pozycyjne. ¦wiatła mijania służą natomiast tylko do oświetlania drogi. Z teoretycznego punktu widzenia nie musiałyby w ogóle emitować światła w kierunku oczu innych kierowców. Emitują tylko dlatego, że klosz oraz odbłyśnik nie są optycznie doskonałe.

Dokładnie, wszystko bardzo dobrze widać jadąc w mieście na pozycyjnych.

Do tego u mnie w volvo v40 pozycyjne od postojowych bardzo się różnią.
Gdy mam włączone pozycyjne świecą z tylu po dwie żarówki z każdej strony plus obrysówki oraz oświetlenie deski rozdzielczej. W przypadku postojowych tylko po jednej żarówce z tyłu i bez obrysówek i niczego w środku. Zależne jest to od położenia kluczyka w stacyjce.

Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]