DADRL POLAND

Association of Drivers Against Daytime Running Lights
Kampania społeczna "Wyłącz światła - włącz myślenie"

Teraz jest N, 16 cze 2019, 13:27

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1472 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 148  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Opony zimowe
PostNapisane: Wt, 20 paź 2009, 01:58 
Zaangażowany

dzięki za świetny artykuł! Pokazuje on wyraźnie, że żyjemy w świecie, w którym rzeczywistość kreowana jest przez korporacje :) Dziwi mnie tylko, że tak dużo ludzi, często inteligentnych i wykształconych, daję się omamić.

Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  

PostNapisane: Wt, 20 paź 2009, 08:02 
Zaangażowany

Ja w tym roku chyba zmienię opony na zimowe. Robię to przede wszystkim dlatego, aby nie niszczyć od soli delikatnych felg aluminiowych. Na razie nie mam jeszcze ani felg stalowych ani opon, ale jak już kupię felgi to nie będę przecież przekładał opon letnich, bo takie częste zabiegi szkodzą oponom i felgom.
Już od dawna zdaję sobie sprawę, że ta cała akcja odnośnie wymiany opon na zimowe jest bardzo mocno naciągana. Ale z drugiej strony - na zimówce można jechać po suchym asfalcie. Może jest gorsza wtedy od letniej, ale jedziemy ostrożniej (jak wiemy jak dana opona działa) i nie ma w zasadzie większych problemów. Problem może natomiast pojawić się, gdy zima znów zaskoczy drogowców i nasz parking czy drogi zasypie śnieg. Wtedy możemy również nie mieć kłopotów z jazdą, bo nawet nie ruszymy z miejsca...
W naszych warunkach chyba najlepszym rozwiązaniem byłyby opony całoroczne. Ale tutaj znów zostaje problem alufelg i soli...

PostNapisane: Wt, 20 paź 2009, 08:55 
Administrator

Nigdy w zimie nie miałem problemów z ruszeniem z podwórka czy z parkingu.
Nawet jak w nocy napadało pół metra śniegu, to wystarczyły dwa ruchy łopatą.
Nie róbmy z ludzi inwalidów.

Skoda jest jak diskopolo - tak samo prostacka i równie popularna.

PostNapisane: Wt, 20 paź 2009, 09:22 
Zaangażowany

Jak w ubiegłą zimę napadało śniegu to pomimo opon zimowych miałem spory kłopot z wyjechaniem z garażu, a gdy wybrałem się do rodziny za miasto to na osiedlowej lekko nachylonej dróżce nie tylko ja nie byłem w stanie ruszyć. Inwalidą nie jestem i wiem jak obsługuje się samochód, co to tarcie statyczne i kinetyczne też wiem.
Dlatego uważam, że jak ktoś ma w perspektywie częstą jazdę po śniegu, to opony zimowe są dobrym wyborem. W większości sytuacji w zupełności jednak wystarczyłyby opony całoroczne. Natomiast gdy ktoś planuje zostać na oponach letnich niech liczy się z możliwymi utrudnieniami w niektórych sytuacjach.

Osobiście lubię jeździć po śniegu, tzn. po ubitej białej drodze. Bardzo nie lubię solnej chlapy brudzącej i niszczącej samochód. Widok solarki czasem napawa mnie wściekłością, że będę musiał jeździć po tym świństwie. Czy drogi nie mogłyby być utrzymane na biało? W takich sytuacjach ludzie jeżdżą ostrożniej, wolniej, mniej wyprzedzają, jest ogólnie bezpieczniej. Co najwyżej dochodzi do stłuczek, ale to chyba też stosunkowo rzadko. Wbrew pozorom taka droga zapewnia wystarczającą przyczepność by jechać powiedzmy 60km/h, oczywiście przy zachowaniu odpowiednich odstępów i umiejętności przewidywania sytuacji.
Pamiętam jak kilka razy wracałem z Gliwic do Rybnika w takich warunkach - zima, pada śnieg, wszędzie biało, czysto, drogowcy zaspali i droga pokryła się równą warstwą białego śniegu. Wszyscy jadą wolno, ostrożnie, nikt nie szaleje... Na prawdę obrazek jak z widokówki :)

PostNapisane: Wt, 20 paź 2009, 10:42 
Zaangażowany

Zgadzam się z Krzysztofem mam bardzo podobne zdanie. Ulic nie pownno się posypywać solą nie tylko ze względu na blache ale także środowisko które niszczy wysypywana bez żadnych ograniczeń sól. Dlatego zimą nie jeżdże swoim oldimerem tylko ze względu na sól , gdyby ulice byłyby utrzymywane na biało nie byłoby poważnych wypadków i ilość zabitych drastycznie by spadła ale ludzie "masy" chcą podróżować szybko kosztem środowiska i blach które niszczą się jak wiadomo kilka krotnie bardziej zimą właśnie przez sól piasek i żwir.

PostNapisane: Wt, 20 paź 2009, 14:45 
Zaangażowany

Krzysiek napisał(a):
Czy drogi nie mogłyby być utrzymane na biało?

Też lubię jeździć po białej drodze, bo spod kół dochodzi taki fajny odgłos, a z tyłu tworzy się wir śniegu :)

Drogi mogłyby być posypywane drobniutkim żwirkiem, tak jak na Słowacji. Tak samo zresztą chodniki, które w Niemczech posypują malutkimi kamyczkami, które na wiosnę są zbierane. A w Polsce sypią tylko sól albo piach, z którego w czasie roztopów robi się straszne błoto. Do tego ten piach zbierają najwcześniej w maju, przez co przez kilka miesięcy zalega on na drogach i chodnikach tworząc wrażenie syfu i dziadostwa.

PostNapisane: Wt, 20 paź 2009, 18:35 
Zaangażowany

Krzysiek napisał(a):
Bardzo nie lubię solnej chlapy brudzącej i niszczącej samochód. Widok solarki czasem napawa mnie wściekłością, że będę musiał jeździć po tym świństwie

Znam taką jedną co specjalnie jechała za solniczką aby "być bardziej bezpieczną na świeżo posypanej drodze"...:)

Tytuł: Opony zimowe
PostNapisane: Cz, 14 sty 2010, 23:20 
Administrator

http://motoryzacja.interia.pl/news/zimo ... 540817,415

Skoda jest jak diskopolo - tak samo prostacka i równie popularna.

PostNapisane: Pt, 15 sty 2010, 02:20 
Zaangażowany

Większość aut ciężarowych i autobusów ma jednak opony letnie .... + łańcuchy w razie śniegu

Dopiero na jednym pługu widziałem coś jakby zimówki z ogromnymi kostkami ....

Ja tam nie mam nic przeciwko jeździe na letnich czy całorocznych oponach w zimę (jeździ się wtedy odpowiednio ostrożniej).... i chyba tylko w jednym/dwóch krajach europy jest obowiązek wymiany opon przy korzystaniu z niektórych dróg .... górskich dróg ...

PostNapisane: Pt, 15 paź 2010, 02:45 
Zaangażowany

Nie będę zakładał nowego tematu, podam link do ciekawego testu opon całorocznych.
Tak jak pisze w arcie, do jazdy po mieście i na krajówkach w zupełności wystarczą,
na pewno lepiej sprawują się od zimówek, na mokrej nawierzchni.

http://www.auto-swiat.pl/1-na-kazda-okazje-test-opon-calorocznych-w-rozmiarze-19565-r-15

Jeździłem na letnich zimą, kurs robiłem na letnich w czasie dużych opadów śniegu.
Problem miałem tylko z podjazdem pod stromą górkę na ubitym śniegu (linka i było ok),
na trasie nie ograniczałem się w prędkości, było -20, -30 stopni i opony mi jakoś nie zesztywniały 8-)
Zimówki kupiłem dopiero jak zachciało się jeździć po sypkim śniegu i bezdrożach.
Jechałem na zimówkach po zmrożonym asfalcie, czułem się mniej pewnie,
a niby powinienem grzać jak kolesie na światełkach.

Kiedyś wszyscy jeździli na oponach całorocznych, do czasu
jak firmy nie znalazły sposobu na zarobek..
Wypadków nie było takich jak teraz, świateł też nie było ;)

Tylko zdrowe ryby płyną pod prąd

Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1472 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 148  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]