Association of Drivers Against Daytime Running Lights
http://dadrl.pl/forum/

dziennik.pl
http://dadrl.pl/forum/viewtopic.php?f=20&t=1994
Strona 1 z 1

Autor:  6182 [ Pt, 2 sie 2019, 07:58 ]
Tytuł:  dziennik.pl

Cytuj:

Koniec jazdy na światłach w dzień przez cały rok? Pismo jest już u ministra

Jazda na światłach mijania w dzień przez cały rok przestanie być obowiązkowa? To nie jest żart. Takiej rewolucji chcą posłowie, którzy w tej sprawie napisali do ministra infrastruktury. Powołują się na badania.


Kodeks drogowy mówi jasno - jazda na światłach mijania w dzień i przez cały rok jest w Polsce obowiązkowa. Ich brak wiąże się z mandatem w przypadku kontroli.

Wkrótce może się to jednak zmienić. Posłowie Paweł Szramka, Paweł Skutecki i Maciej Masłowski (wszyscy z Kukiz'15) złożyli już w tej sprawie interpelację do ministra infrastruktury. Parlamentarzyści powołują się na narzekania kierowców podkreślających, iż używanie świateł mijania w dzień w niczym nie poprawia bezpieczeństwa na drodze.

>Temat jest wart zainteresowania, dlatego interpelacja w tej sprawie była jak najbardziej wskazana. Chętnie poznam opinię ministerstwa. Może mają jakieś swoje badania, analizy w tym zakresie – powiedział dziennik.pl poseł Paweł Szramka.

Nie istnieją żadne wiarygodne badania, które dowodzą, że włączone w dzień światła mijania realnie wpływają na zmniejszenie liczby wypadków drogowych. Mało tego, są badania, które temu przeczą – argumentuje trio poselskie i przytacza wyniki prac Sławomira Gołębiowskiego, który w latach 1961-2005 roku miał być związany z Instytutem Transportu Samochodowego, pracował też jako wieloletni biegły sądowy w zakresie techniki samochodowej wypadków drogowych.
Wskazany przez posłów ekspert twierdzi, że jego badania dowodzą, iż wprowadzenie tego nakazu w Polsce w 1991 roku nie miało pozytywnego wpływu ani na liczbę zderzeń samochodów, ani na wypadki z pieszymi. Gołębiowski zwraca uwagę, że w miesiącach jesiennych i zimowych w sezonie 1990/91 do 45 proc. wypadków dochodziło w dzień. Po wprowadzeniu nowych przepisów ten odsetek się nie zmienił. Dodatkowo podpiera się badaniami Norwegów i Amerykanów, które także wykazały, że włączenie świateł nie wpływa na liczbę wypadków.

Wspomagając się tymi wynikami posłowie domagają się od Ministerstwa Infrastruktury zajęcia stanowiska w tej sprawie. Dociekają także, czy resort podejmie się zmiany przepisów prawa w tym zakresie.
Co na to minister infrastruktury Andrzej Adamczyk? Na razie cisza. W myśl regulaminu Sejmu odpowiedzi na interpelację musi udzielić pisemnie i nie później niż w terminie 21 dni od daty otrzymania zapytania od parlamentarzysty. A my trzymamy rękę na pulsie.No ciekawe. Niestety wiemy już że nie jest to priorytetem dla naszego rządu :(

Autor:  6182 [ Pt, 2 sie 2019, 08:53 ]
Tytuł:  Re: dziennik.pl

Link by się przydał
https://auto.dziennik.pl/aktualnosci/ar ... iazek.html

Autor:  Johnny [ Pt, 2 sie 2019, 11:48 ]
Tytuł:  Re: dziennik.pl

Właśnie miałem to wrzucić. Niestety nagłówek jest krzykliwy, a to "tylko" poselska interpelacja. Obawiam się, że ministerstwo odpowie wymijająco, opierając się na wiadomych "badaniach" lub... napisze jakieś ogólniki, że liczba wypadków spada.
Dobrze, że napisali ją teraz, latem. A jeśli ten przepis ma być zniesiony, to musi stać się to jak najszybciej, bo minęło już 12 lat, ludzie zdążyli się przyzwyczaić i jest coraz więcej takich, którzy nie pamiętają i nie wyobrażają sobie jazdy w dobrych warunkach bez świateł. Z drugiej strony wydaje mi się, że coraz popularniejsze jest powoływanie się na Niemcy (szczególnie w kontekście ruchu drogowego) i w tym przypadku jest to pozytywne.

Autor:  Johnny [ Pt, 2 sie 2019, 13:01 ]
Tytuł:  Re: dziennik.pl

O właśnie, tak jak pisałem wyżej. Jeśli interesuje was, co LUD myśli o tej propozycji, to poczytajcie. Badania i przykłady z zagranicy ich nie interesują, bo oni WIDZO LEPIEJ PRZECIEŻ WIĘC ZAMKNIJ MORDE. :lol:

https://www.wykop.pl/link/5071099/konie ... -ministra/

Załączniki:
Przechwytywanie.JPG
Przechwytywanie.JPG [ 23.27 KiB | Przeglądane 698 razy ]

Autor:  Johnny [ So, 24 sie 2019, 14:07 ]
Tytuł:  Re: dziennik.pl

https://tvn24bis.pl/moto,99/ministerstw ... 63498.html

W sumie tego się spodziewałem. PiS PO jedno zło. :lol:
Chociaż ostatnio coraz częściej mam co do tego wątpliwości.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/