DADRL POLAND

Association of Drivers Against Daytime Running Lights
Kampania społeczna "Wyłącz światła - włącz myślenie"

Teraz jest Śr, 18 wrz 2019, 02:56

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Nowe banknoty
PostNapisane: Cz, 6 sie 2015, 00:53 
Zaangażowany

http://kamilcywka.pl/wojna-z-gotowka/
Pomału, pomału... Już niektórzy bez karty żyć nie mogą.

Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  

PostNapisane: Cz, 6 sie 2015, 08:18 
Zaangażowany

Tak, i jak to często bywa, ludzie sami się tego zniewolenia domagają. Bardziej lub mniej świadomie. Przecież krew mnie zalewa jak stojąc w kolejce do kasy widzę, jak gość albo baba (bo nie kobieta) płaci kartą rachunek za jogurcik i dwie bułeczki - razem 2,47. A sklep nie obsługuje zbliżeniowo, więc karta dla kasjerki, wsadzenie, czekanie, potem PIN, dwa wydruki... no zalewa mnie. A potem zdziwko jak na skrzynkę pocztową dostają reklamę jogurtu. Elkasej albo inne badziewie.

PostNapisane: Cz, 6 sie 2015, 08:38 
V kolumna

Mnie wkur.... chodzenie do bankomatu banknoty o malej wartości i multum rachunków w portfelu. Ile czasu stracę chodząc co chwile do bankomatu a ile w kolejce ? Najbardziej wkur... mnie jak w sklepie nie maja wydać ze 100 bo kupiłem tylko bułki i jogurt za 2.47

"Żaden warszawski polityk, który chciałby zmienić Kaszubów, ¦lązaków czy Białorusinów w Polaków, nie miał prawa czuć się dotknięty tym, że carska administracja próbuje zmienić Polaków w Rosjan" Jan Niecisław Baudouin de Courtenay

PostNapisane: Cz, 6 sie 2015, 20:11 
Zaangażowany

W temacie gotówki:

https://www.youtube.com/watch?v=HMeNj_WdMI4

Ni ma strachu. Jeśli gotówka zniknie, coś innego stanie się nieformalną gotówką i nastąpi rozkwit barteru.

@inforobert,

najpierw narzekasz na to, że banknoty za drobne, a potem, że nie mają wydać? :shock:

A rachunki można przecież wyrzucać...

PostNapisane: Pt, 7 sie 2015, 10:21 
Zaangażowany

inforobert napisał(a):
Mnie wkur.... chodzenie do bankomatu banknoty o malej wartości i multum rachunków w portfelu. Ile czasu stracę chodząc co chwile do bankomatu a ile w kolejce ? Najbardziej wkur... mnie jak w sklepie nie maja wydać ze 100 bo kupiłem tylko bułki i jogurt za 2.47

A jak płacisz kartą, to nie masz rachunków? Masz więcej, bo dochodzi jeszcze potwierdzenie ściągnięcia kwoty z konta.

Kartą płacę za większe zakupy. I to też tylko wtedy, gdy nie zależy mi na anonimowości.
Do bankomatu chodzę raz na tydzień. Starcza na drobne zakupy i inne codzienne, drobne wydatki. Uważam, że co najmniej nietaktem jest wymaganie płacenia kartą za marchewki na straganie, czy za obiad w barze. Może jestem oszołomem, ale nie będę dodatkowo napychał kabzy korporacjom obsługującym płatności elektroniczne i narzucającym wysokie prowizje sprzedającym.
I sory ale rozwala mnie taka sytuacja: wchodzi klient do prywatnego sklepu (nie sieciowego, zagranicznego, tylko polskiego), kupić, powiedzmy baterię do umywalki. Mówi, że kupi dwie sztuki ale chciałby jakiś rabat. Sprzedawca niechętnie, aczkolwiek, by nie stracić klienta zgadza się na rabat. A wtedy klient z uśmiechem wyciąga kartę płatniczą.

Cena baterii - powiedzmy 150zł. Rabat - 5zł, czyli 145zł. Z tego odjąć 23% VAT, cenę zakupu od hurtownika. Zostaje zysk dla sprzedawcy - strzelam: 10zł. I jeszcze z tych 10 złotych musi zapłacić 2% prowizji za płatność kartą + abonament za terminal.

I między innymi dlatego polskie, prywatne sklepy to w naszym kraju rzadkość.

Dlatego - wiem, to walka z wiatrakami, ale za małe zakupy, zwłaszcza w polskich sklepach, zawsze płace gotówką.
A jak kupuję jogurt za 2,47 to płacę monetą 5 złotową, bo płacenie banknotem 100 zł jest dla mnie takim samym nietaktem. A jeśli już mi się to zdarza, to przepraszam kasjerkę za kłopot.
Ot, taki dinozaur jestem.

PostNapisane: Pt, 7 sie 2015, 10:41 
Zaangażowany

Syngalez napisał(a):
Ni ma strachu. Jeśli gotówka zniknie, coś innego stanie się nieformalną gotówką i nastąpi rozkwit barteru.

Barter - nie sądzę. W praktyce jest to bardzo kłopotliwe. Już prędzej pojawią się "oddolnie" nowe środki płatnicze, zgodnie ze zdrową zasadą, że na emisję pieniądza nie powinna mieć monopol żadna instytucja.

PostNapisane: Pt, 7 sie 2015, 15:40 
Zaangażowany

W niektórych sklepach w cenie zawarty jest już rabat za płatność gotówką. W Komputroniku przykładowo wynosi 2%.
Ktoś wyciąga kartę, a tu niespodzianka - za laptopa zamiast 5000 musi dać 5100. :)

Edit, walnąłem się, skoro rabat już jest wliczony, to klient bez niego musi zapłacić 5102 z groszami. :mrgreen:

PostNapisane: Pt, 7 sie 2015, 17:21 
Zaangażowany

Johnny napisał(a):
W niektórych sklepach w cenie zawarty jest już rabat za płatność gotówką. W Komputroniku przykładowo wynosi 2%.
Ktoś wyciąga kartę, a tu niespodzianka - za laptopa zamiast 5000 musi dać 5100. :)

No, to jest ok. Tak samo jest u nas w najpopularniejszym sklepie komputerowym AREST. Mają dość atrakcyjne ceny ale tylko przy płatności gotówką.

PostNapisane: Pt, 7 sie 2015, 19:42 
V kolumna

Wojto napisał(a):
inforobert napisał(a):

A jak płacisz kartą, to nie masz rachunków? Masz więcej, bo dochodzi jeszcze potwierdzenie ściągnięcia kwoty z konta.

Wolę juz jedną kartkę więcej niż dzisiaj z życia wzięte:
a ma Pan 59gr. Tak mam, i kolejka stoi stoi stoi, jednak nie mam, mam 54gr.
Ku... :evil: a w samochodzie już pewnie z 60st, i znowu okna w dół wietrzenie, klima na max.
W tym czasie bym zapłacił 3x kartą na pin, bo ze zbliżeniowych nie korzystam.
Widać terminale im na rękę, bo gdyby na chłopski rozum terminale przynosiły straty to by ich nie montowali.
Wojto napisał(a):

Może jestem oszołomem, ale nie będę dodatkowo napychał kabzy korporacjom obsługującym płatności elektroniczne i narzucającym wysokie prowizje sprzedającym.

Zalatuje tu hipokryzją bo gdybyś nie chciał napychać kieszeni korporacjom to byś płacił tylko gotówką, a wypłatę pobierał raz w miesiącu, bo każda transakcja w bankomacie napycha kieszenie tym w/w korporacjom.
W ubiegłym tygodni płaciłem kartą w komputroniku, nie doliczyli 2% za płatność, za to w Proline chcą 5zł od transakcji.

komputronik napisał(a):
Wybrano płatność gotówką w salonie.
Informujemy, że w przypadku zmiany formy płatności na kartę płatniczą w momencie odbioru zamówienia w salonie, zgodnie z regulaminem, zostanie anulowany 2% rabat.

Dla tego ja nie rezerwuję towaru w komputorniku przez internet.

"Żaden warszawski polityk, który chciałby zmienić Kaszubów, ¦lązaków czy Białorusinów w Polaków, nie miał prawa czuć się dotknięty tym, że carska administracja próbuje zmienić Polaków w Rosjan" Jan Niecisław Baudouin de Courtenay

PostNapisane: Pt, 7 sie 2015, 20:52 
Zaangażowany

Jak kiedyś przez jakiś czas pracowałem jako sprzedawca, to było dla mnie normalne, że rano szedłem do pobliskiego banku po drobne, jak brakowało.
Nie powinno też być problemem, czy ktoś zapłaci w złotówkach, euro, czy koronach czeskich. Do dziś niewielu sprzedawców wie, że im wolno. Wystarczy sobie ustalić kurs i przywiesić np. na ścianie.

Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]