DADRL POLAND

Association of Drivers Against Daytime Running Lights
Kampania społeczna "Wyłącz światła - włącz myślenie"

Teraz jest Śr, 18 wrz 2019, 03:37

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Nowe banknoty
PostNapisane: Cz, 8 maja 2014, 00:30 
Zaangażowany

Właśnie,niby przeciwdziałanie fałszerstwom,a właśnie teraz,w czasie takich operacji fałszerzy mają idealne warunki-wiele osób nie widziało jeszcze nowego banknotu,i/lub nie zapamiętało z własnych doświadczeń/reklamy czym się charakteryzuje.Można więc wpuszczać do obiegu miliony podrobionych PLN,a nikt się nie kapnie że coś jest nie tak dostając do ręki papier,co odbiega wyglądem od znanych od 2 dekad banknotów.

Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  

PostNapisane: Cz, 8 maja 2014, 13:30 
Zaangażowany

Ja tam jestem raczej jednak za "ulepszaniem" gotówki, bo mimo wszystko trochę tych fałszerstw się zdarza. Inne kraje robią tak średnio co 8 lat, a u nas raz na 20 lat to naprawdę kropla w morzu potrzeb. Brytole mają hologramy na wszystkim, a u nas jeno Zygmunty...

No i żeby nominały były jakieś normalne. 500 albo i 1000 powinny być w obiegu. No i żeby informowali uczciwie, a nie taka prawie cisza.

PostNapisane: Cz, 8 maja 2014, 15:43 
Zaangażowany

6182 napisał(a):
Właśnie,niby przeciwdziałanie fałszerstwom,a właśnie teraz,w czasie takich operacji fałszerzy mają idealne warunki-wiele osób nie widziało jeszcze nowego banknotu,i/lub nie zapamiętało z własnych doświadczeń/reklamy czym się charakteryzuje.Można więc wpuszczać do obiegu miliony podrobionych PLN,a nikt się nie kapnie że coś jest nie tak dostając do ręki papier,co odbiega wyglądem od znanych od 2 dekad banknotów.

Nie wydaje mi się:
1. polskich pieniędzy prawie się nie podrabia - istnieją 10, 20zł robione przez dzieci na drukarkach, co tylko ślepy by nie poznał - utrudnią to nowe banknoty. 100zł profesjonalne widziałem - też trzeba być ślepym.
2. po to właśnie te nowe są prawie takie same jak stare, mają te same zabezpieczenia + nowe.
3. ludzie tak bardzo nie sprawdzają co dostają do ręki, że dostanie różniącego się banknotu jest bodźcem do przyjrzenia się mu i tu problem fałszywek odpada.

Syngalez, hologramy, to trochę pic na wodę, odwracają uwagę od innych zabezpieczeń, a jest je dość łatwo profesjonalnie podrobić. A GB ma hologramy na wszystkim w obiegu dopiero od 28 kwietnia br.

PostNapisane: Cz, 8 maja 2014, 20:11 
Zaangażowany

Co wymienili ostatnio? :shock: Wiem, że tych emisji jest w cholerę i ciut, bo przecież są różne wersje - nawet duńska istnieje...

Słyszałem miejską legendę, jakoby prawie połowa wszystkich dyszek była podrobiona. Dziwne, że ani razu nie widziałem. :lol:

PostNapisane: So, 10 maja 2014, 15:33 
Zaangażowany

Chodziło mi o to że stare 50? (wzór 1994) zostały wycofane w obiegu w poprzednim miesiącu dopiero i nie miały one żadnego hologramu. Nowe 50? (2011) mają holograficzny pasek metalowy.

PostNapisane: So, 24 maja 2014, 19:58 
V kolumna

6182 napisał(a):
Można więc wpuszczać do obiegu miliony podrobionych PLN,a nikt się nie kapnie że coś jest nie tak dostając do ręki papier,co odbiega wyglądem od znanych od 2 dekad banknotów.

Produkcja łaszywego złotego to ograniczanie się do wąskiego rynku.
Lepiej podrabiać Euro i wpuszczać je w obieg eurolandu, najlepiej w kurortach turystycznych, imprezach masowych itp.
Dlatego wolę złotego którego nikt nie chce.

"Żaden warszawski polityk, który chciałby zmienić Kaszubów, ¦lązaków czy Białorusinów w Polaków, nie miał prawa czuć się dotknięty tym, że carska administracja próbuje zmienić Polaków w Rosjan" Jan Niecisław Baudouin de Courtenay

PostNapisane: N, 25 maja 2014, 00:43 
Zaangażowany

A ile takich podrobionych euro jest... Masakra, i nie mówię tylko o 50tkach. Najgorsze jest to, że euro nie jest najlepiej zrobione pod względem rozpoznawania bez użycia specjalnych narzędzi typu podczerwień, magnetyzm itd...
Osobiście widziałem i oglądałem podrobione profesjonalnie 200?. Prawie wszystko było OK. Zgadał się z oryginałem każdym widocznym szczegółem, posiadał nawet oryginalny hologram (zostały wykradzione z fabryki...). Jedyne co różniło ten banknot od oryginału to niedziałająca farba zmienna optycznie. :shock: Naprawdę można byłoby się dać nabrać, bo farba zmienna optycznie czasem płata figle, w zależności od oświetlenia, a cała reszta naprawdę była OK więc można by uwierzyć w to, że "to ja coś źle widzę, no przecież jest oryginalny"
Wg mnie euro są gorzej wykonane od złotówek, pod względem zabezpieczeń - sposobu wydruku. Nie wiem jak te nowe plastiki, bo jeszcze nie miałem w ręku.

Najbardziej pod względem zabezpieczeń podobają mi się jeny, franki szwajcarskie, i poprzednie dolary kanadyjskie (nowych plastikowych jeszcze nie miałem w ręku).

Franki szwajcarskie to seria z 1995r. a posiada takie kosmiczne zabezpieczenia, że inne państwa do dziś takich nie wprowadziły, a i tak planują nowe w 2015r.
Każdy nominał posiada wartość liczbową napisaną: farbą zmienną optycznie, UV, dziurkami wypalonymi laserem, farbą rysującą po papierze, farbą widoczną pod kątem, znakiem wodnym i metaliczną farbą. Po za tym jest hologram, znak wodny, mikrodruk, pasek metalowy w papierze, recto-verso, wypukłości i reszta standardów.
No i oczywiście jest nominał 1000, co stanowi obecnie największy nominał w poważnej walucie - prawie 3500zł w jednym papierku :)

A "najlepszą zabawę" stanowi rozpoznawanie dolarów amerykańskich, szczególnie starych ;)

PostNapisane: N, 25 maja 2014, 09:48 
Zaangażowany

KJR napisał(a):
A "najlepszą zabawę" stanowi rozpoznawanie dolarów amerykańskich, szczególnie starych ;)

Mam egzemplarz "czerwonej" dwudolarówki z 1953 roku, który praktycznie wcale się nie różni od tych z lat 90. Szokujące, że do bardzo niedawna zabezpieczenia dolarów opierały się głównie na specjalnym papierze z trójkolorowymi "włoskami"...

PostNapisane: Pn, 23 cze 2014, 23:56 
Zaangażowany

Syngalez napisał(a):
KJR napisał(a):

Mam egzemplarz "czerwonej" dwudolarówki z 1953 roku, który praktycznie wcale się nie różni od tych z lat 90. Szokujące, że do bardzo niedawna zabezpieczenia dolarów opierały się głównie na specjalnym papierze z trójkolorowymi "włoskami"...

Opiera się to o wiele więcej szczegółów. Chodzi o rodzaje farby i techniki drukarskiej w różnych miejscach. Np. tusz w numerach seryjnych i pieczęci nie powinien być rozlany, wokoło istnieje wręcz obwódka ciemniejszego tuszu zaschniętego na krawędzi (jak nie widać gołym okiem to pod szkłem powiększającym widać), ale już np napis "WASHINGTON D.C." powinien być rozlany, bo jest zrobiony inaczej. Jeszcze parę fajniejszych rzeczy, które trzeba pokazać na żywo.

Dzisiaj trafił mi w ręce nowy "1gr", ten stalowy. I tak sobie pomyślałem, że już nie będzie żal wydać. Jak wiadomo "stary 1gr" jest warty od 3-5gr (5gr jak ceny miedzi szybowały pod 30zł/kg) na wagę, co daje do myślenia o wartości obecnych pieniędzy.
Najciekawsze jest to, że nikt o tym nic nigdzie w mediach nigdy nie powiedział... Jeszcze by się złomiarze dobrali. Sam to kiedyś policzyłem. 1gr to 1g miedzi i 0,5g cynku. Oba metale drogie.
W moim rejonie Czesi nie biorą reszty poniżej 10gr w sklepach.
Nadal jestem zdania, że to podejrzane, że produkowano grosiki do 2014r., przy tak rzucającej się w oczy nieopłacalności. Zalatuje niegospodarnością i łapówkarstwem. To nie jest normalne, żeby iść rozmienić do NBP 100zł na 10kg miedzi i 5kg cynku o wartości 300-500zł.
Oczywiście na złomie nie przyjmą, a niszczenie pieniędzy nielegalne, ale założę się, że nie jeden kombinował.

Oczywiście jestem za:
- zniesieniem monet poniżej 10gr
- produkowaniem monet 10gr takiego stopu jak stare 1-5gr lub nawet z takiego jak nowe, czyli stalowe, by nie były (w porywach) warte więcej niż 10gr jak obecnie
- ceny i wartości nadal mogą być podawane do 1gr

PostNapisane: Śr, 25 cze 2014, 19:57 
Zaangażowany

Uzbierałem sobie całkiem sporą masę tych "starych" grosików - celem była stówa z przeznaczeniem na ewentualny mandat za światła. Te nowsze to już nie będą takie Ciężkie Pieniądze.

Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]