DADRL POLAND

Association of Drivers Against Daytime Running Lights
Kampania społeczna "Wyłącz światła - włącz myślenie"

Teraz jest Pt, 28 kwi 2017, 08:12

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Oświetlenie przyczep
PostNapisane: So, 11 paź 2014, 00:04 
Zaangażowany

Nie było takiego tematu chyba,więc założę.
Skłoniło mnie to,że poszukuję dobrych i tanich lamp do p-py lekkiej ;)
Zastanawiam się,czy zamiast standardu typu światło od Ursusa lub światło od przyczepy z Castoramy nie walnąć sobie takich od ciężarówki.Są trochę większe niż te modele,a lubię duże powierzchnie tylnych świateł :P
Ledowe wciąż za drogie.Za 70 już można kupić całą zespoloną,ale jak to świeci?A ileż się zaświeca te stopy i kierunkowskazy,by ledy opłaciły się swoją oszczędnością prądu i żywotnością (o ile można mówić o tej drugiej w przypadku tanio zrobionych modułów).Te pieniądze lepiej zainwestować w diodowe DRL do ciągnika.
Ale na przód półprzewodniki bym dał.Takie np.za 17 zł,o ile mają homo i o ile w ogóle dam (nie muszę chyba bo przyczepa nie będzie dość szeroka).
Czy ktoś się może podzielić doświadczeniami w tej tematyce,polecić coś?

Ja ze swojej strony nie polecę tego.Nawet do roweru bym nie założył.Żarówki nie trzymają się oprawek (brak styku),a jeśli już świecą,czarny odbłyśnik pochłania owo światło prawie doskonale :lol:
Dlatego kosztują kilka złotych,i dlatego producenci np.bagażników rowerowych chętnie montują je w swych wyrobach.

Na koniec przyczepowa perełka:
Cytuj:
jest takie powiedzenie: widzę i jestem widziany.

Oraz zdjęcie profilowe wypowiadacza tych słów

Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  

Tytuł: Re: Oświetlenie przyczep
PostNapisane: So, 11 paź 2014, 00:36 
Zaangażowany

A ta przyczepka będzie z pełnym czy podstawowym oświetleniem? Nie chodzi mi o ewentualne dodatkowe pozycje (czy to z przodu, czy z boku), ale o cofania i PMG.

PostNapisane: N, 12 paź 2014, 13:20 
Moderator

W dobrych sklepach motoryzacyjnych (szczególnie tych z częściami do ciężarówek) masz multum takich lamp do wyboru - rożne wzory, rozmiary i nawet wykonanie, ale odradzam Ci wersje LED-owe z jednego powodu (co prawda odpada kwestia wymiany żarówki): takie lampy potrafią bardzo męczyć wzrok nocą kierowcom jadącym za nimi!

Im bardziej poznaję ludzi tym bardziej kocham zwierzęta G.B.Shaw

PostNapisane: N, 12 paź 2014, 19:57 
Zaangażowany

norA napisał(a):
takie lampy potrafią bardzo męczyć wzrok nocą kierowcom jadącym za nimi!

tym sie akurat najmniej bym przejmował skoro 99 procent idiotów potrafi mi swiecic po pysku całymi dniami bez skrupółów a nie jeden kmiot jeszcze pomaga sobie przeciwmgielnymi to ja mam sie przejmowac takim pajacem ze bedzie go to razic wieczorem ? :lol: :lol: daj spokoj tymbardziej trzeba im oczy powypalac tym POdswieconym PAJACOM do reszty , wtedy moze im zrobią sie takie całe oczy białe jak w filmach science fiction i wrescie zmądrzeją trzeba im te białka wygotować pajacom do reszty

PostNapisane: N, 12 paź 2014, 23:25 
Zaangażowany

Ledy też drozej wymienić (chyba), kiedy ktoś stuknie...

PostNapisane: Pn, 13 paź 2014, 13:27 
Zaangażowany

Mi po obejrzeniu ostatnio oferty WAŚ najbardziej spodobały się te pod przyczepy:

Pełen minimalizm (odblask, pozycja, hamowania, kierunek):

Obrazek
http://www.was.eu/index/product/146
Cena 84-137zł (ceny wziąłem z masterled.pl, może gdzieś jest taniej, dostęp do oferty waś ma każdy sklep z częściami do ciężarówek, więc pewnie można pogadać/ponegocjować w sklepie)

Obrazek
http://www.was.eu/index/product/685
Cena 105zł
Chciałbym zobaczyć minę diagnosty, który tego jeszcze nie widział :)

Typu "hamburger":

67-167zł w zależności od ilości diod i funkcji (poz, ham, kier + ewentualnie cofania i pmg)
Załącznik:
743-2_small.jpg
743-2_small.jpg [ 44.24 KiB | Przeglądane 865 razy ]

I ta seria też ładna.
Obrazek
http://www.was.eu/index/product/472
80zł

Obrazek
http://www.was.eu/index/product/633
113zł

A ta ma naprawdę fajnie rozwiązaną pozycję, matową, widać na filmiku:
http://www.masterled.pl/lampa-tylna-led-ft-110.html

Naprawdę jestem pod wrażeniem wyboru. Jeszcze parę lat temu LED to była jakaś egzotyka, w dodatku droga, a teraz nic tylko przebierać.

PostNapisane: Pn, 13 paź 2014, 17:45 
Zaangażowany

A jak z ich trwałością?
Jak przymierzałem się do kupna auta, to znajomy chciał mi wcisnąć swojego VW (z wypalonymi reflektorami ofkos) i zachwalał go m. in. tym, że ma LED-owe lampy z tyłu. Że to niby wieczne i niezniszczalne.
Od tamtego czasu parę razy zdarzyło mi się widzieć przed sobą na drodze "wyszczerbione" takie lampy w tych autach. Więc, oczywiście, nie są wieczne i niezniszczalne. Bo to nieopłacalne dla producenta. A problem taki, że albo jeździsz z wyszczerbioną lampą albo wymieniasz całą. Za kwotę, niewątpliwie większą niż żarówka w zwykłej lampie.

PostNapisane: Pn, 13 paź 2014, 20:08 
Moderator

Tak, dokładnie, dlatego m.in. odradzam Wam zakup lamp LED-owych (ciągle czekam kiedy na masowo zaczną padać kierowcom fabryczne DRL-LED), nie tylko ze względu na dobro jadącego za nami...ale i prostotę obsługi i długowieczność...choć jak macie auto z DRL, to nie powinniście obawiać się, że zbyt szybko padną.

Im bardziej poznaję ludzi tym bardziej kocham zwierzęta G.B.Shaw

PostNapisane: Pn, 13 paź 2014, 20:52 
Zaangażowany

Ostatnio widuję coraz więcej szczerbatych lamp tylnych w Passatach B6, czasami trafi się jakieś Audi z nieświecącymi kilkoma diodami dziennymi.
Co ciekawe, szczerbatego samochodu spoza koncernu Vag jeszcze nigdy nie widziałem, a przecież coraz więcej Japońców, Koreańczyków, Francuzów wyposażanych jest w diody pozycyjne.

PostNapisane: Wt, 14 paź 2014, 11:28 
Zaangażowany

Popadacie w skrajności. Elektronika nie jest zła. Złe jest czasem wykonanie. To, że jak ktoś kupi chińską taśmę LED, żeby podświetlić np. kuchnię, za ~30zł, a ona się szczerbi i wypala po 3 miesiącach, to jego sprawa, że dał się nabrać. To samo dotyczy oświetlenia LED-żarówek - jak ktoś chciał kupić za 10zł, to niech się nie dziwi, ze ma 60% oddawania barw i jest gorsze i bardziej prądożerne od świetlówki. Po chińskich DRLach za 15-30zł też widać. Jeżeli chiński DRL kosztuje 15zł, to myślicie, że ile kosztowało wykonanie - ~1-2zł. Trudno, żeby się nie zepsuło.

Samo źródło oświetlenia jakim jest LED jest bardzo dobre. Układ zasilania do LED to też nie jest nauka rakietowa. To są proste rzeczy, a nie smartfon z 2GB ramu. Jeżeli się zepsuło to albo miało się zepsuć, albo chińczyk zrobił za 1zł, a sprzedają za 10-15zł w Polsce po przejściu przez 5 hurtowników.
Dioda może kosztować 3gr, a może kosztować 1zł (ceny hurtowe) - różnica w wykonaniu kolosalna. Jedna dioda w standardzie automotive, w detalu, np firmy HP, kosztuje 2zł/szt (ROHS - nie :))
Układy elektroniczne w wykonaniu militarno/samochodowo/ołowiowym pracują prawidłowo nawet w -40 st.C

Sam jestem ciekawy wykonania tych polskich lamp samochodowych. Jak wypróbuję, to wtedy będę oceniał. Na pewno za te 60-100zł z chęcią wypróbuję. Rynek też je wypróbuje i zweryfikuje. Jak te duże lampy zespolone po ~400-500zł zaczną się sypać, to na pewno dobrze to tym firmom nie wróży.

Dodam jeszcze, że za niejedną przyczepą, która miała standardowe lampy, też się nie przyjemnie jedzie, bo nieraz są tak zmatowiałe, wyblakłe (różowe) lub prawie nie świecą, że nawet wyczyszczenie im nie pomoże i nadają się do wymiany.

6182 napisał(a):
Ale na przód półprzewodniki bym dał.Takie np.za 17 zł,o ile mają homo i o ile w ogóle dam (nie muszę chyba bo przyczepa nie będzie dość szeroka).

Jak poniżej 1,6m, to opcjonalne.
Jak to już jest kącik techniczny i różni ludzie tu zaglądają:
Kategoria lampy (homologacja) to A
Przednie pozycje są wymagane jak przyczepa ma ponad 1,6m.
Min 35cm, max 150cm od ziemi (210cm dla kategorii O1 (przyczepa lekka), O2 i każdej innej, jeżeli kształt uniemożliwia zachowanie 150cm)
Min 15cm od boku.

Mają być tak zamontowane, żeby były widoczne minimum 80° na zewnątrz i 5° do wewnątrz. 15° do góry i w dół. 5° w dół, jeżeli zamontowane poniżej 75cm

Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]