Association of Drivers Against Daytime Running Lights • Zobacz temat - Ustawienie świateł mijania
DADRL POLAND

Association of Drivers Against Daytime Running Lights
Kampania społeczna "Wyłącz światła - włącz myślenie"

Teraz jest Cz, 16 sie 2018, 12:38

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Ustawienie świateł mijania
PostNapisane: So, 22 lis 2014, 13:07 
Zaangażowany

W tym tygodniu miałem (nie)przyjemność zaliczyć ostatni przegląd gwarancyjny mojego auta. Kilka dni przed przeglądem wymieniłem sobie żarówki w przednich lampach. Ot tak, coby mieć trochę lepsze światło w nocy od standardowego. Na mijania włożyłem Philipsy Vision Plus (+50%), a na drogowe Osram Nightbreaker Unlimited (+110%).
Na przeglądzie poprosiłem, by sprawdzili ustawienie tych świateł. I co się okazało?
Okazało się, że przez cztery lata jeździłem ze światłami ustawionymi za nisko. Przy położeniu regulatora na 0 świeciły tak jak po regulacji na 1. Co ciekawe przy każdym przeglądzie mają obowiązek sprawdzić ustawienie świateł ale jakoś nikt tego nie zauważył. Ale, ok. Przyjąłem do wiadomości ten fakt i wyjechałem z serwisu. Po wjechaniu na drogę od razu zauważyłem kolosalną różnicę w oświetleniu drogi. Snop światła skierowany był wprost przede mnie, jakby równolegle do jezdni i oświetlał wszystkie znaki pionowe, a jezdnia przed pojazdem była praktycznie nieoświetlona. Każde drobne wahnięcie pojazdu powodowało omiatanie wiązką światła całe auta z naprzeciwka. Zgłupiałem. Co jest grane? Miałem wrażenie, że permanentnie oślepiam wszystkich z naprzeciwka. Skręciłem regulator na pozycję 1 i wtedy uzyskałem efekt taki jaki miałem przez ostatnie lata od momentu zakupu auta. Wiązka oświetliła pięknie cała jezdnię, pobocze (Vision Plus dał radę) na odległość, nie wiem, 50 metrów?
Wczoraj pojechałem znów do serwisu i mówię co i jak. Wzięli auto na przyrządy, mierzą i pokazują, że wszystko jest poprawnie i zgodnie z przepisami. No więc mówię, że jak jest zgodnie z przepisami, to ja mam ciemną jezdnię przed autem, a światło świeci hen w piz*u przede mną. Skończyło się na tym, że pochylili mi reflektory do takiej pozycji jak miałem wcześniej. Wczoraj w nocy jechałem po mieście i pełny luksus.

Moje pytanie do Was: co jest grane? Czy jest możliwe, że w różnych krajach ustawienie świateł mijania może być różne? Czy w Hiszpanii mogą mieć bardziej pochylone? Jak to jest u Was? Czy to może jakaś specyfika budowy reflektorów? Strasznie nieswojo się czułem z tak daleko sięgającymi światłami przez świadomość potencjalnego oślepiania innych i tę, praktycznie nieoświetlona jezdnię przed autem.

Na co jeszcze zwróciłem uwagę, to to, że różne auta zapewne mają różnie ustawiane te światła, co widać na wybojach, progach itp. Niektóre auta jadąc z naprzeciwka nawet przy dużych wahnięciach nie oślepiają mnie, a niektóre nawet przy delikatnym podniesieniu przodu walą po oczach. Tak, zapewne jest to kwestia nieużywania regulatora przy różnym obciążeniu pojazdu, ale czy tylko tym to tłumaczyć?

Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  

Tytuł: Re: Ustawienie świateł mijania
PostNapisane: So, 22 lis 2014, 13:52 
Zaangażowany

tak auta ktore maja auto regulacje jak np moj mercedes w zaleznosci od pochylu nie oslepiaja cie , auta ktore nie maja tej regulacji plus dodatkowo poprzestawiane swiatla oslepiaja cie o tak to mozesz sobie tlumaczyc :)

ale jak to welek lepiej kupic auto nowe np skode czy forda focusa ktory niema tej regulacji w automacie , anizeli 15 letniego luksusowego mercedesa ktory ma auto regulacje :lol:
bo mial to juz montowane w wyposazeniu standardowym HAHAHAH

jak to mowilem dziad musi jezdzic dziadowskim samochodem

PostNapisane: So, 22 lis 2014, 14:22 
Zaangażowany

W focusie zawsze mam skręcone na 1, bo tak wystarczy. Inna rzecz, że w większości przypadków ujechałbym na pozycyjnych - mógłbym nawet mieć na 4 skręcone.

Kiedy jest na 0, nawet sam i bez ładunku, mam podobne odczucia ("chyba oślepiam innych").

PostNapisane: So, 22 lis 2014, 21:00 
Moderator

Ja od ładnych lat jeżdżę do tego samego diagnosty, że już za każdym razem jak przyjeżdżam nawet nie chce mu się dokładnie całego auta sprawdzać (pod maskę już dawno nie zaglądał ;) ), bo mnie kojarzy, ale ja mu się w robotę nie wtrącam, lecz światła przednie zawsze mi sprawdza (ich ustawienie), a jak coś tylko nie gra, to wyreguluje mi na miejscu (jak do tej pory nigdy nie musiał)...
U nas w PL prawidłowe ustawienie świateł oraz ich poziomowanie to temat tabu - sprawdza się najwyżej raz na rok przy przeglądzie! W Niemczech co roku jest darmowa akcja sprawdzania świateł przed jesienią - co ciekawe w tym roku jej wyniki zaskoczyły organizatorów/sponsorów akcji: nigdy nie było tam tak dużo aut (większość!) z ubytkami lub niedostatecznym oświetleniem! Hmm, ciekawe dlaczego...?

Im bardziej poznaję ludzi tym bardziej kocham zwierzęta G.B.Shaw

PostNapisane: So, 22 lis 2014, 21:29 
Zaangażowany

Wojto,
a miałeś np. pełny bak, kierowca siedział w środku, wszystkie płyny na full...? Bo takie są m.in. wymagania przy ustawieniu świateł. W niektórych autach te 50-60kg z tyłu robi różnicę. I wtedy wyjdzie, że są za nisko.

PostNapisane: N, 23 lis 2014, 00:57 
Zaangażowany

KJR napisał(a):
Wojto,
a miałeś np. pełny bak, kierowca siedział w środku, wszystkie płyny na full...? Bo takie są m.in. wymagania przy ustawieniu świateł. W niektórych autach te 50-60kg z tyłu robi różnicę. I wtedy wyjdzie, że są za nisko.

Pół baku, czy siedziałem w środku, czy wyszedłem - bez zmian. Wczoraj zatankowałem do pełna i nie zauważyłem różnicy w ustawieniu świateł.

PostNapisane: N, 23 lis 2014, 01:46 
Nowy

I tu jest kolejny wątły argument w ustach wyznawców świecenia: że mijania mają granice odcięcia i przecież dlatego nie oślepiają. A w rzeczywistości tyle aut świeci w kosmos, bo odpowiedniej regulacji brak. A nawet jak są prawidłowo ustawione, to i tak ziemia nie jest płaskim dyskiem i na podjazdach rozkosznie sobie oślepiają jadących z naprzeciwka. Mało kto bierze to pod uwagę.

PostNapisane: N, 23 lis 2014, 13:38 
Zaangażowany

mowie wam drodzy forumowicze kupcie porzadne auta to swiatla same sie beda ustawiac , ja takie auto mam i nie musze sie martwic o nastawy, tak jak fabryka zaprogramowala tak auto mysli caly czas zeby nie oslepiac , Ja wiem wy takich aut nie kupujecie wy wolicie skode i forda sierre :lol: :lol: :lol: :lol:

PostNapisane: N, 23 lis 2014, 14:20 
Zaangażowany

Od dziś nie otwieram lodówki, bo może z niej wyskoczyć maniac, którego zacznie mdlić na widok mojego samochodu.

PostNapisane: N, 23 lis 2014, 16:22 
Zaangażowany

hdtv_maniac napisał(a):
mowie wam drodzy forumowicze kupcie porzadne auta to swiatla same sie beda ustawiac , ja takie auto mam i nie musze sie martwic o nastawy, tak jak fabryka zaprogramowala tak auto mysli caly czas zeby nie oslepiac , Ja wiem wy takich aut nie kupujecie wy wolicie skode i forda sierre :lol: :lol: :lol: :lol:

Nie mam zamiaru brać udziału w tych głupkowatych przepychankach na forum ale skoro już zaśmieciłeś mój wątek wypowiedzią, która nie wnosi nic konstruktywnego do tematu, to proszę cię uprzejmie byś raczył pomóc mi w temacie, wykorzystując swoją rozległą, niewątpliwie, wiedzę motoryzacyjną. Jeśli zaś twoja aktywność ograniczy się do żałosnych peanów nad wspaniałymi autami, którymi jeździsz, to wypierdalaj z mojego wątku, a administratora proszę o zdyscyplinowanie użytkowników, którzy zamiast kamizelkami odblaskowymi, powiększają swoje penisy trolowaniem na forum.

Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]