Association of Drivers Against Daytime Running Lights
http://dadrl.pl/forum/

Czy RL na kloszu to obowiązek ?
http://dadrl.pl/forum/viewtopic.php?f=17&t=1528
Strona 1 z 5

Autor:  Topilo [ N, 19 sie 2012, 11:47 ]
Tytuł:  Czy RL na kloszu to obowiązek ?

Witam wszystkich.Ostatnio zatrzymała mnie "policja" i gośc chciał zabrać mi dowód rejestracyjny ...Mam przerobione światła drogowe modułem elektronicznym,świecą tylko na 25 % mocy i się włączają automatycznie,wyłączają po włączeniu mijania-czyli wszystko zgodnie z przepisami ,ale nie mam na kloszu tych pieprzonych literek "RL"...Gdzie jest o tym obowiązku napisane,wydrukowałem ustawę polską i UE-nic na temat tych "homologacji" tam nie ma ? :evil:

Autor:  Krzysiek [ Pn, 20 sie 2012, 08:01 ]
Tytuł:  Re: Czy RL na kloszu to obowiązek ?

Oznaczenie RL i inne oznaczenia homologacyjne na lampie to oczywiście obowiązek. Jednak nie muszą one znajdować się na kloszu ani nawet w widocznym miejscu. Po prostu muszą być. W wolnej chwili poszukaj ich na swoich oryginalnych przednich i tylnych lampach. O ile w starszych samochodach faktycznie często były na kloszu, to w nowszych już niekoniecznie. Zazwyczaj jest to naklejka przyklejona od góry na obudowę reflektora. Reflektory z plastikowym kloszem mają na tej naklejce m.in. oznaczenie PL. Nie różni się wiele od RL...

Autor:  Mechanik [ Pn, 20 sie 2012, 10:42 ]
Tytuł:  Re: Czy RL na kloszu to obowiązek ?

Pytanie brzmi: czy przerobienie świateł drogowych tak, aby świeciły z mocą 25% oryginalnej i zapalały się automatycznie jest zgodne z przepisami? Jakby nie patrzeć światła drogowe to nie DRL. Przyznam jednak, że nie znam przepisów w tej materii ale coś czuję, że policjant miał rację. Kup najtańsze "diody", oczywiście z nabitym "RL" i zamontuj zamiast takich cudów. Gwarantuję ci, że żaden policjant cię nie zatrzyma. A przynajmniej nie z powodu tych światełek ;)

Autor:  Topilo [ Wt, 21 sie 2012, 08:12 ]
Tytuł:  Re: Czy RL na kloszu to obowiązek ?

Hmmmm....Ale ja nie wstawię żadnych "diód" bo dla mnieto lipa...W tej chwili samochód wygląda z tymi światłami (moim zdaniem ) bardzo fajnie,jak na oryginalne.Jako mijania mam xenony ,wstawiłem wczoraj spryskiwacze lamp i teraz policjant może mnie cmoknąć !Mówicie że wystarczy nalepka RL na lampie? :roll:

Autor:  Mechanik [ Wt, 21 sie 2012, 10:40 ]
Tytuł:  Re: Czy RL na kloszu to obowiązek ?

Nie traktuj gliniarzy jak idiotów. Owszem jeden czy drugi machnie ręką i pojedziesz dalej. Ale wcześniej czy później trafisz na takiego, który będzie chciał zapunktować i sprawdzi dokładnie. Obawiam się, że naklejenie literek LR na reflektor nie pomoże i twój pojazd odbędzie przymusową podróż do punktu badania technicznego. A chyba domyślasz się jak zareaguje diagnosta gdy dowie się jaki jest cel wizyty (i kto cię przysłał)? :lol:

Autor:  Topilo [ Wt, 21 sie 2012, 18:33 ]
Tytuł:  Re: Czy RL na kloszu to obowiązek ?

Z tą naklejką to cytuję kolegę Krzyśka z postu wyżej.Dzwoniłem do znajomego z ASO w sprawie tych świateł do jazdy dziennej i...nic nie wie !

Autor:  Mechanik [ Wt, 21 sie 2012, 19:48 ]
Tytuł:  Re: Czy RL na kloszu to obowiązek ?

Pracownicy ASO mogą nie wiedzieć, lepiej skontaktuj się z jakimś diagnostą. Ten musi wiedzieć. Myślę, że on najlepiej wyjaśni jak sprawa wygląda. W miarę możliwości napisz co gość powiedział. Będzie to przydatne na przyszłość.

Autor:  Topilo [ Pt, 24 sie 2012, 19:02 ]
Tytuł:  Re: Czy RL na kloszu to obowiązek ?

Dzisiaj był u mnie znajomy nową Skodą Yeti ,która ma oryginalnie w/w światła i....Na kloszach nie ma ŻADNYCH literek,znaków ,NIC !!!Ani na światłach do jazdy dziennej,ani na mijania/drogowych ! I co by policjant powiedział? :P

Autor:  Krzysiek [ Pt, 24 sie 2012, 20:34 ]
Tytuł:  Re: Czy RL na kloszu to obowiązek ?

Bo tak jak mówiłem - są zapewne na naklejkach gdzieś na obudowie.

Autor:  Jacek [ Pt, 24 sie 2012, 20:44 ]
Tytuł:  Re: Czy RL na kloszu to obowiązek ?

W Mercedesach to wiem że mają wybite na kloszach i to DRL.Przyjrzałem się juz kilku nowym modelom.No i jeszcze jakby mało tego lampy firmy Hella :twisted: Dokładnie tak samo jak i w nowych autobusach komunikacji miejskiej fabryczne ledy paskowe.Jeździ kilka ich po moim Tarnowie.

Aha no i pokazywał mi wczoraj wieczorem znajomy te"wgrane dzienne" w Peugeocie 308 z 2007 roku.Z dala wyglądają faktycznie jakby to były długie na 25% mocyPodobno to rozwiązanie ten model miał już od samego początku jego produkcji.

Strona 1 z 5 Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/