Association of Drivers Against Daytime Running Lights • Zobacz temat - Zaćmienie słońca i tunel
DADRL POLAND

Association of Drivers Against Daytime Running Lights
Kampania społeczna "Wyłącz światła - włącz myślenie"

Teraz jest Cz, 16 sie 2018, 12:38

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Zaćmienie słońca i tunel
PostNapisane: Pt, 14 sie 2015, 18:26 
Zaangażowany

Potem obywatel zaskarżyłby precedens i prawdopodobnie wygrał.

W praktyce prawo III RP jest na poły precedensowe, bo sędzia też człowiek i woli ściągać od poprzedników, zamast wymyślać wyroki samemu.

Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  

PostNapisane: So, 15 sie 2015, 10:10 
Moderator

W USA (Kanadzie, Japonii, czy nawet Niemczech widziałem też) zdarzają się przed niektórymi tunelami znaki info o włączeniu mijania (use haedlights albo low beams on), ale za brak raczej nic Wam się tam raczej nie stanie, bo to często nie nakazy, tylko zalecenia - nie raz widziałem tamtejsze auta jak pokonywały nawet kilkukilometrowy tunel bez jakiegokolwiek oświetlenia, w końcu same tunele dłuższe muszą być oświetlone...

Im bardziej poznaję ludzi tym bardziej kocham zwierzęta G.B.Shaw

PostNapisane: So, 26 mar 2016, 14:28 
Zaangażowany

dadrl napisał(a):
Myślałem, że to tu już kiedyś napisałem, ale chyba zapomniałem.
Otóż - artykuł 25 bis nie został ratyfikowany przez Polskę i nie został ogłoszony w Dzienniku Ustaw. A co to oznacza, to chyba wiadomo.

Nie wiem czy wiesz, ale stara wersja różni się znacznie od nowej, nie tylko tym punktem.
Już pisałem wcześniej, dlaczego obowiązuje nowa, mimo nieogłoszenia w dzienniku ustaw - w skrócie dlatego, że ma pierwszeństwo nawet przed przepisem o ogłaszaniu w dzienniku ustaw...

Ale skoro się z tym nie zgadzasz, to "masz obowiązek" włączyć w tunelu co najmniej światła pozycyjne :lol: Mało tego - nie tylko w oznaczonym tunelu, ale każdym.

machony79 napisał(a):
Aby rozwiać wszystkie wątpliwości jakie sa w wątku napiszę,że wjeżdżając w tunel nie mamy obowiązku przełaczenia świateł dziennych na mijania.
Kilka miesiecy temu patrol chciał mi dać za to mandat.Odmówiłem i dzisiaj miałem sprawę w sądzie.Sędzia przyznała mi rację i uniewinniła.
Nigdzie w KPRD nie ma takiego zapisu więc w czasie od świtu do zmierzchu(przy normalnej przejrzystości pow.) możemy używać świateł dziennych nawet w tunelu.

Wg starej wersji konwencji ogłoszonej w Dzienniku Ustaw masz obowiązek przełączyć co najmniej na pozycyjne, ponieważ jazda w tunelu jest jazdą w nocy. To samo tyczy się zaćmienia.

Cytat prosto z polskiego tłumaczenia starej wersji konwencji ogłoszonej w Dzienniku Ustaw:
Cytuj:
Artykuł 32
Oświetlenie: Postanowienia ogólne
1. W rozumieniu niniejszego artykułu określenie "noc" oznacza okres od zmierzchu do świtu, a także inne okresy, w których widoczność jest niedostateczna, na przykład z powodu mgły, opadów śniegu, ulewy lub jazdy w tunelu.
2. W nocy:
a) zgodnie z przepisami dotyczącymi pojazdów samochodowych, zawartymi w ustępach 23 i 24 załącznika 5, każdy pojazd motorowy znajdujący się na drodze, inny niż motorower lub dwukołowy motocykl bez bocznego wózka, powinien mieć nie mniej niż dwa białe lub żółte selektywne światła skierowane do przodu oraz parzystą liczbę świateł czerwonych skierowanych do tyłu; jednakże ustawodawstwo krajowe może zezwolić na stosowanie żółtych samochodowych świateł pozycyjnych skierowanych do przodu. Postanowienia niniejszej litery stosuje się do zespołów złożonych z pojazdu motorowego i z jednej lub więcej przyczep, i w takim przypadku światła czerwone powinny być umieszczone z tyłu ostatniej przyczepy. Przyczepy, do których stosuje się
postanowienia ustępu 30 załącznika 5 do niniejszej konwencji, powinny mieć dwa białe światła skierowane do przodu, stanowiące ich obowiązkowe wyposażenie zgodnie z postanowieniami wspomnianego ustępu 30;

Ustęp 23 załącznika 5:
Cytuj:
23. Każdy pojazd samochodowy, inny niż dwukołowy motocykl bez bocznego wózka, powinien być wyposażony z przodu w dwa białe światła pozycyjne; dopuszcza się jednak z przodu żółte selektywne światła pozycyjne, połączone ze światłami drogowymi lub światłami mijania, które wysyłają żółte selektywne światła. Jeżeli te światła pozycyjne są jedynymi światłami zapalonymi z przodu pojazdu, powinny być widoczne w nocy podczas dobrej pogody na odległość co najmniej 300 m (1000 stóp), bez oślepiania lub przeszkadzania innym użytkownikom drogi. Z każdej strony punkt powierzchni oświetlającej najbardziej oddalony od środkowego podłużnego przekroju pojazdu nie powinien znajdować się dalej niż 0,40 m (16 cali) od bocznej krawędzi obrysu pojazdu.

Jak widać wg starej konwencji, można jechać nocą "nie mniej" niż na pozycjach :lol:

Dodatkowo, prawo jazdy również jest nielegalne, bo ma złe rozmiary.
Załącznik nr 6.
Cytuj:
1. Krajowe prawo jazdy stanowi kartę formatu A7 (74 x 105 mm - 2,91 x 4,13 cala) pojedynczą lub złożoną do tego formatu, podwójną (148 x 105 mm - 5,82 x 4,13 cali) albo potrójną (222 x 105 mm - 8,78 x 4,13 cali) złożoną do tego formatu. Kolor jej jest różowy.

Załącznik:
prawko.png
prawko.png [ 99.64 KiB | Przeglądane 1185 razy ]

Jak widać w tym przypadku stosuje się jednak nową wersję konwencji, w której tego zapisu nie ma.

Mam nadzieję, że was to rozbawiło, bo mnie bardzo. :)

PS. Chyba oszukano miliony polaków i kazano wymienić prawidłowe prawo jazdy na nielegalne, w dodatku nie ustawą, tylko rozporządzeniem niezgodnym z konwencją opublikowaną w Dzienniku Ustaw. Hmmmm..... :?

PostNapisane: So, 26 mar 2016, 16:59 
Administrator

Gdyby tak było, to by kodziarska swołocz nie protestowała przeciwko nie opublikowaniu opinii kilku sędziów tk.

Skoda jest jak diskopolo - tak samo prostacka i równie popularna.

PostNapisane: N, 27 mar 2016, 23:03 
Moderator

Strasznie podobają mi się te przepisy/podpunkty, bo pozwalają mi na jazdę na światłach żółtych selektywnych...dziękuje KJR! :D

Im bardziej poznaję ludzi tym bardziej kocham zwierzęta G.B.Shaw

Tytuł: Eclipse Calculator 2
PostNapisane: Śr, 31 sty 2018, 08:42 
Zaangażowany

https://play.google.com/store/apps/deta ... lipsi2.src
Aplikacja na Androida do zaćmień. Ich rodzaje, daty, godziny, obszary widoczności, wizualizacje. Możliwość wyświetlenia wszystkich lub dla konkretnej lokalizacji.
Ogólnoświatowa rozpiska na najbliższe lata przedstawia się następująco:
Załącznik:
Komentarz: Jak widać, dzisiaj mamy całkowite zaćmienie Księżyca. U nas widoczne tylko jako półcieniowe (końcówka) w godzinach popołudniowych, więc zmiany mogą nie być widoczne.
A zaćmienia Słońca i Księżyca występują względem siebie "parami" w odstępach 2-tygodniowych. Tzn. po nowiu z zaćmieniem Słońca, przy następnej pełni jest zaćmienie Księżyca - lub odwrotnie.

Zaćmienia.png
Zaćmienia.png [ 279.55 KiB | Przeglądane 411 razy ]

Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]