DADRL POLAND

Association of Drivers Against Daytime Running Lights
Kampania społeczna "Wyłącz światła - włącz myślenie"

Teraz jest Pn, 18 gru 2017, 12:34

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Zaćmienie słońca i tunel
PostNapisane: So, 28 gru 2013, 15:28 
Administrator

Poprawka nie została ogłoszona w Dzienniku Ustaw, a zatem nie może obowiązywać. Każdy adwokat to podważy.

Skoda jest jak diskopolo - tak samo prostacka i równie popularna.

Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  

PostNapisane: So, 28 gru 2013, 20:09 
Zaangażowany

Ale Polska zobowiązała się (przyjmując, ratyfikując i przyrzekając), że będzie obowiązywać.

PostNapisane: So, 28 gru 2013, 21:13 
Administrator

Prawo nieopublikowane w Dzienniku Ustaw nie obowiązuje.
"Jest to jedyne oficjalne źródło poznania powszechnie obowiązującego prawa w Rzeczypospolitej Polskiej." - definicja wprawdzie z Wikipedii, ale ktoś ją tam skądś kiedyś skopiował, więc można uznać, że na 99% prawdziwa. A nie można przestrzegać prawa, którego się nie ma możliwości znać.
Sam pamiętam jak rezydent chciał pilnie prowadzić jakąś ustawę i naciskał na sejm, żeby ją zdążyli opublikować w najbliższym Dzienniku Ustaw.

PostNapisane: So, 21 mar 2015, 15:51 
Zaangażowany

Z tego wszystkiego najogólniej wynika, że chociaż polskie prawo nie wymaga przełączenia na światła mijania w tunelu lub w przypadku całkowitego zaćmienia Słońca, wspomniana Konwencja czy chociażby panujące wtedy warunki tego wymagają. Optymalnym rozwiązaniem wydają się być światła do jazdy dziennej w połączeniu z czujnikiem zmierzchu, którego czułość można przecież regulować. Wtedy nie zapomnimy o włączeniu i wyłączeniu "jedynych słusznych" we wspomnianych sytuacjach, a przełączamy pomiędzy opcjami AUTO a "światła mijania" nie w zależności od zatężenia światła, tylko warunków pogodowych.
Któryś mój wujek ma Audi A5 z rocznika 2010 z fabrycznie zamontowanymi dziennymi i czujnikiem zmierzchu. Tej pierwszej funkcjonalności używa, ale drugiej nie. Ręcznie przełącza między dziennymi (opcją 0), a mijania. Mówił, że robi tak dlatego, że gdy jego żona jechała Nissanem Qashqaiem na opcji AUTO, to dostała mandat. Chociaż ona sama twierdzi, że policja zatrzymała ją wtedy z powodu jazdy na samych pozycyjnych. Owy Qashqai z 2007 roku ma czujnik zmierzchu, ale dziennych nie. Sprawdzałem kiedyś poprawność działania czujnika zmierzchu w tym Audi i w garażu, nawet nie bardzo zacienionym, świeciły się mijania, a w dzień na powietrzu dzienne. Musiałbym jeszcze zaobserwować, jak zachowają się przy wjeżdżaniu do garażu i wyjeżdżaniu.
Skoro już mowa o zaćmieniu, które mieliśmy okazję oglądać wczoraj, to czy zauważyliście w tym dniu jakąś różnicę w zachowaniu kierowców w wiadomym zakresie? Bo ja byłem akurat w Kielcach i tyle samo co zwykle było nieświecących niczym, jeżdżących na samych dziennych czy doświetlających asfalt mimo posiadania dziennych. Nadużywających świateł przeciwmgielnych czy drogowych raczej nie było.
Dużo też ostatnio jeździłem po Skarżysku i muszę przyznać, że było sporo nieświecących niczym. Jeśli na którejś ulicy takiego zauważymy, to jest duże prawdopodobieństwo, że za kawałek będzie następny :D

EDIT:

Wracałem kiedyś z moim wujkiem z Pomorza i zatrzymaliśmy się w pewnej restauracji pod Białobrzegami; krótko przed tym przełączył na mijania, kiedy było jeszcze całkiem widno :? :roll:
A około miesiąc temu, wracając z wyjazdu narciarskiego, minąłem się z kimś, kto na drodze zacienionej drzewami przełączył z dziennych na mijania. Mam nadzieję, że to czujnik zmierzchu tak zrobił, a nie kierowca :|

PostNapisane: Cz, 6 sie 2015, 20:27 
Nowy

Aby rozwiać wszystkie wątpliwości jakie sa w wątku napiszę,że wjeżdżając w tunel nie mamy obowiązku przełaczenia świateł dziennych na mijania.
Kilka miesiecy temu patrol chciał mi dać za to mandat.Odmówiłem i dzisiaj miałem sprawę w sądzie.Sędzia przyznała mi rację i uniewinniła.
Nigdzie w KPRD nie ma takiego zapisu więc w czasie od świtu do zmierzchu(przy normalnej przejrzystości pow.) możemy używać świateł dziennych nawet w tunelu.

PostNapisane: Pt, 7 sie 2015, 16:38 
Zaangażowany

Dzięki za informację.

PostNapisane: Pt, 7 sie 2015, 20:54 
Administrator

machony79 napisał(a):
Aby rozwiać wszystkie wątpliwości jakie sa w wątku napiszę,że wjeżdżając w tunel nie mamy obowiązku przełaczenia świateł dziennych na mijania.
Kilka miesiecy temu patrol chciał mi dać za to mandat.Odmówiłem i dzisiaj miałem sprawę w sądzie.Sędzia przyznała mi rację i uniewinniła.
Nigdzie w KPRD nie ma takiego zapisu więc w czasie od świtu do zmierzchu(przy normalnej przejrzystości pow.) możemy używać świateł dziennych nawet w tunelu.

A jakie były "argumenty" gestapowców? Bo jak przypuszczam jakiś się pojawił w sądzie?

PostNapisane: Cz, 13 sie 2015, 21:11 
Nowy

Mandat proponowany przez patrol to 200 pln i 4 pkt. za jazde bez oświetlenia wymaganego przepisami.
Powoływali się na art.51 KPRD ale jak poprosiłem o wskazanie zapisu mówiącego cokolwiek o światłach w tunelu to nie umieli nic znaleźć.
Taki tez wniosek został skierowany do sądu.Wyrok zaoczny był skazujacy na kwotę 100 pln i 80 pln kosztów sadowych.Nie ma co sie dziwić bo we wniosku pisało:brak wymaganych przepisami świateł.Skąd sąd miał wiedzieć o dziennych?
Dlatego napisałem apelację z uzasadnieniem.
Na normalnej juz sprawie przesłuchano obu policjantów i mnie.Wyrok jaki zapadł juz znacie.
W tunelu nie ma zmierzchu,nie ma opadów i nie ma mgły.
Dlatego w czasie od świtu do zmierzchu można używać świateł dziennych.
Pomógł mi też ten artykuł:
http://mojafirma.infor.pl/moto/prawo-na ... ennej.html

PostNapisane: Cz, 13 sie 2015, 22:01 
Zaangażowany

Nie wiem czy wiesz, ale to nie USA i wyrok jednego sądu nie oznacza innego wyroku w innym sądzie.
Z tego co napisałeś to za kumaci oni nie byli.

Tak czy siak gratuluje pomyślnego zakończenia. :)

PostNapisane: Cz, 13 sie 2015, 22:17 
Administrator

W tym przypadku to dobrze, że to nie USA. Bo gdyby ten sąd uznał, że w tunelu należy dodatkowo wystawić dupę przez okno, to wszystkie sądy w kolejnych tego typu sprawach musiałyby się do tego stosować.

Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]