DADRL POLAND

Association of Drivers Against Daytime Running Lights
Kampania społeczna "Wyłącz światła - włącz myślenie"

Teraz jest N, 22 paź 2017, 13:49

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 84 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Absurd, ale tym razem niemiecki
PostNapisane: Pt, 3 cze 2016, 14:59 
Nowy

norA napisał(a):
[...]dobrze akurat o tym wiem, bo to mój fach.

Jak i mój. Dlatego uwierają mnie takie "Aacheny". Mój wujek tam kiedyś był i nie wiedział gdzie był. Ten sam wujek też łowił ryby w "Donale". Tak więc, ogłupiające jest wasze podejście. :geek:

Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  

PostNapisane: Pt, 3 cze 2016, 23:08 
Zaangażowany

Niniejszym staję po stronie frakcji "Polacy Nie Gęsi":

Akwizgran brzmi dla mnie lepiej, bo na sposób łacińsko-spolonizowany, a nie niemiecki.

Poza tym uważam, że powinna wrócić reguła tłumaczenia imion cudzoziemców.

Franciszek Hollande, Wacław Klaus, Tomasz Jefferson, Jerzy Orwell, Jan Jakub Rousseau, Mikołaj Sarkozy, Dymitr Miedwiediew, Jan Wolfgang Goethe, Teodor Dostojewski, Edward Grieg, Małgorzata Thatcher, Karol Yeager, Antoni de Saint-Exupery, Ludwik de Funes, Wincenty van Gogh, Michał Gorbaczow, Karol Gustaw Mannerheim, Jerzy Patton...

Nie wyobrażam sobie, żeby w dzisiejszych paskudnych czasach, kiedy korpomowa zaczyna usuwać odmianę nazwisk (czy rozmawiam z panem Zdzisławem Nowak?) taka reguła wróciła, ale mimo wszystko sądzę, że powinna być.

Dlaczego tylko Waszyngton może być Jerzy, a Bush i Patton już nie? Dlaczego imiona królów, papieży, Mikołaja Kopernika i Michała Anioła są tłumaczone, a imiona polityków, artystów i spartańskiego króla Leonida już nie?

Powinno się wrócić do tłumaczenia imion. ¦w. Adalbert po coś został Wojciechem.

Tak więc:
Akwizgran, nie Aachen!
Polacy nie gęsi!

PostNapisane: So, 4 cze 2016, 14:40 
Zaangażowany

Jerzy Orwell, Małgorzata Thatcher, Antoni de Saint-Exupery, Jerzy Patton? Przeczytałeś to sobie głośno?
Jak historyczka mówiła "Jerzy Waszyngton", to krew mnie zalewała, tak idiotycznie to brzmi.
George Washington

Kopernik sam określał siebie jako torunianina, a nie jako Niemca, a Toruń był miastem dwujęzycznym. Czemu więc miałbym nie nazywać go Mikołajem Kopernikiem, nawet jeśli nie był Polakiem? To nie to samo, co Buonarroti.

PostNapisane: So, 4 cze 2016, 20:48 
Zaangażowany

Oczywiście, że brzmi nieźle. Tak się dawniej mówiło i pisało - tylko imiona nieprzetłumaczalne na polski nie były tłumaczone.

PS Dobrze, że Waszyngton, a nie Praniewski.

PPS

Nasz Waszyngton, Haszek, Szekspir i Szopen to jeszcze nic. Rosjanie są znacznie lepsi w tym zakresie, bo transkrybują sobie WSZYSTKO na cyrylicę.

Co to oznacza? Wyobraź sobie, że stoisz na moście Franklina Ruzwelta, dookoła ciebie jeżdżą dodże, peżoty, krajzlery i deu, od czasu do czasu przejedzie harli-dejwidson albo huskwarna. Żarówki marki Filips, opony Gudier, czasem Unirojal. Po drugiej stronie ulicy, między karfurem a żeantem, przechadza się policjant ze sztajerem u pasa. Pod hotelem Szeraton właśnie zawraca rols-rojs. Ze słuchawek marki Pajonir leci Dajer Strejts, a z baru po prawej - rokiendroł (wszak Elwis Presli właśnie taką muzykę grał); ludzie zamówili już winersznycle, piccę, suszi, kordą ble i czili kon karne. Jedni popijają hajnekena, inni sprajta, jeszcze inni sok Kapi. Robotnicy właśnie pakują szlifierkę Bosz i generator Indżersoł-Rand do białego iweko. Jakaś babka niesie w siatce paczkę lakistrajków i banti, kupione na stacji Bipi.
Oto taksówkarz w starym reno wymusił i zarysował drzwi nowiutkiego rols-rojsa, którego pasażer, po krótkiej sprzeczce, wyjął heklerkocha i załatwił taksówkarza na miejscu.
- "Kawaler" - ze zrozumieniem pomyśleli przechodnie...

A te nazwiska na ulicach - Dag Hamarhield, Ernesto Cze Gewara, Robert Grejws, Łinston Czerczil...

Pod tym względem mają fajnie ci Rosjanie. Mogą sobie pisać tak, żeby im się wygodnie czytało. Jak słyszę "lerojmerlin" albo "gejant" to mnie krew zalewa, bo te nazwy brzmią, jakby kto cynowe misy potrząsał (i takoż wyglądają). Czasami jeszcze ktoś szpanuje angielszczyzną i zamawia gnoczczi i czianti...

Przedwojno byliśmy mniej podobni do gęsi, stąd jeździło się szewroletem, a strzelało z brauninga albo mauzera.)

PostNapisane: So, 4 cze 2016, 21:52 
Nowy

A na to wszystko najlepiej zasmażka, czyli apostrof gdzie tylko się da, na przykład "zatankowałem na orlen'ie" (z forum forda). Bo z apostrofem jest mondrzy i światowi...

PostNapisane: N, 5 cze 2016, 09:41 
Moderator

Co kto lubi - nie ma co się spinać Panowie...oraz popadać w skrajności. bo łatwo wytykać innym niemal wcale ich nie znając...

A propos z tym Kopernikiem to już w ogóle hicior, bo niby rzekomo był i czuł się Polakiem...tylko powiedzcie mi dlaczego w takim razie nie znał żadnego słowa po polsku, ani się tym językiem nie posługiwał? Wszędzie, gdzie po PL jeździł miał ze sobą tłumacza na j. polski! Kiedyś trwał poważny spór między PL a DE o Kopernika, czyli skąd pochodzi i jakiej narodowości był - niemieckie argumenty to m.in. to, co przytoczyłem powyżej, a polskie, że nazwisko pochodzi od...koperku! Paranoja, ale Niemcy odpuścili do niczego nie prowadzący spór i olali temat...

Im bardziej poznaję ludzi tym bardziej kocham zwierzęta G.B.Shaw

PostNapisane: N, 5 cze 2016, 11:03 
Zaangażowany

Ks. Mikołaj Kopernik był:

1) był poddanym króla polskiego
2) dowodził obroną Fromborka przeciw Krzyżakom (czyli Zakonowi Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego)

A to, że się nazywał Miedzionikiel (Kupfernickel), a matka była z domu Watzenrode, mniej nas interesuje, gdyż w średniowieczu coś takiego jak państwo narodowe nie istniało.

Pełno było polskich Niemców, nierzadko jeszcze z czasów umowy z Ottonem III, kiedy to Niemców wręcz zwalniano z podatków, żeby tylko sobie miasta zakładali "na prawie niemieckim" np. w Małopolsce. Chodziło o to, żeby tam w ogóle ktoś był, bo puszcza może i jest piękna, ale nie handluje (pozdrawiam z tego miejsca wszystkich Zielonych).

Później podobnie było z Ormianami i Olędrami (Holendrami). Byli sobie u nas i zasymilowali się wzorcowo. Czesi, Rusini, Tatarzy, Żydzi...
Niemcy nadwołżańscy w Rosji - to samo. Dla nich bycie Niemcem nie było czymś sprzecznym z czuciem się u siebie w Rosji. Dopiero Stalin wybił im to z głowy, wysyłając do łagrów.

Obecnie na Wyspach Alandzkich żyją Finowie. Mówią po szwedzku, ale za Szwedami nie przepadają z powodu czegoś w rodzaju naszych zaborów.

O Amerykanach nie wspomnę. Novakovsky, Vandergrift, Lee, Petersen, Schiavone, Lacroix, Kretschmer, Sidoryev, Johansson - nikogo nie obchodzi, po jakiemu mówisz.
Są hrabstwa w wiejskich stanach, gdzie kilka procent ludzi mówi w domu po niemiecku, bo to imigranci w trzecim pokoleniu i oni se tak mówią. Normalka - Polacy i Włosi też tak mają, a Latynosi to już w ogóle.

Kopernik sobie mógł mówić po jakiemu chciał (całe życie mówił po łacinie i niemiecku), ale był obywatelem i realizował interesy ówczesnego państwa polskiego, nierzadko przeciw interesom monarchów niemieckich, dla których przecież zakon krzyżacki odwalał kawał dobrej roboty. Nie tylko w Prusach, na Żmudzi i Litwie, ale i na dworze luksemburskim i papieskim (lobbing antypolski - kto by biednym braciszkom nie uwierzył?). Był Niemcem z pochodzenia, a polskość daje się wywnioskować z całokształtu działalności, podobnie jak japońskość Bronisława Piłsudskiego.

PostNapisane: N, 5 cze 2016, 20:45 
Moderator

Czyli podsumowując można by rzecz, że jestem niemieckim Polakiem, bo moi rodzice pochodzą z obydwu tych krajów, a ja nie mam uprzedzeń do jednych i drugich :lol:

Im bardziej poznaję ludzi tym bardziej kocham zwierzęta G.B.Shaw

PostNapisane: Śr, 8 cze 2016, 11:07 
Zaangażowany

Kim się czujesz, tym jesteś. Nie widzę przeszkód, żeby poczuwać się do podwójnej lojalności, tym bardziej jeśli te dwa narody nie są do siebie nastawione ekstremalnie wrogo (czyli np. tak jak jak w Belgii - Walonowie i Flamandowie nie cierpią się nawzajem baaaardzo).

PostNapisane: Śr, 8 cze 2016, 21:54 
Administrator

To jakiś bzdurny mit, że w średniowieczu nie istniały państwa narodowe.
Nie wiem, kto to rozpowszechnia i po co (stawiam na GóWno), ale to jakiś idiotyzm.

Skoda jest jak diskopolo - tak samo prostacka i równie popularna.

Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 84 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]