DADRL POLAND

Association of Drivers Against Daytime Running Lights
Kampania społeczna "Wyłącz światła - włącz myślenie"

Teraz jest So, 26 maja 2018, 00:22

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Hiszpania
PostNapisane: N, 6 paź 2013, 15:31 
Moderator

Przypomniała mi się jeszcze taka ciekawostka odnośnie Hiszpani no własnie tej krainy wokoło Barcelony zwanej Katalonią.A mianowicie tamtejszych niesamowicie drażni słowo "espana"coś jak nas włączone światła w piękny dzień.Da się to wyczuć. Oni za wszelką cenę chcą podkreślić że ich region to Katalonia a ich język to kataloński.W Barcelonie tego nie zapomnę co był Bank to pisało na nim Banco Catalogna.
To samo w Andorze.W jednym sklepie tak z ciekawości się zapytałem czy ich językiem jest hiszpański to widać kobietka odpowiedziala wręcz pewną z wściekłością:Katalon :!:

Włączone światła w dzień to są tak mi potrzebne jak potrzebny jest słoniowi saksofon

Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  

PostNapisane: N, 6 paź 2013, 18:27 
Moderator

6182 napisał(a):
Niecały tydzień temu wróciłem z Barcelony,więc trochę poopowiadam.
Ogólnie zaskoczyła mnie czystość,zarówno ta śmieciowa jak i urbanistyczno-reklamowa.Przez 2 dni miałem okazję akurat bywać praktyczni tylko w miejscach typowo turystycznych,ale i tak lepiej jest tam chyba niż we Włoszech.
Przejdźmy do motoryzacji.Generalnie jak u nas,ale dominują Seaty,Skody Octavie jako taksówki,dużo jeździ nowych VW Polo i Golfów,a także Grande Punto.Dostawcze to praktycznie tylko Iveco Daily z budą albo udający ciężarówkę Nissan jak na którymś z następujących zdjęć.Auta z ubiegłego millenium to rzadkość,niby kryzys ale wszystko co najwyżej siedmio-ośmioletnie.
Teraz świecenie:niestety nie zobaczyłem tego co bardzo chciałem,czyli jeżdżenia na samych pozycyjnych nocą w miastach.Prawo musi je dopuszczać,skoro przed wjazdem na trasę szybkiego ruchu o 2 w nocy,na znaku zmiennej treści wyświetlano nakaz jazdy na św.mijania z napisem "recordeu" ("pamiętaj") ;) Ale samochody tak jadące naliczyłem równo trzy.Nawet w porze zmierzchu nie było płynnego przejścia,jedni nie świecili,a drudzy świecili wszystkim.Może w innych częściach kraju jest inaczej,ale Katalończycy najwyraźniej wolą jedynie słuszne.
A mają czym świecić.Z każdego auta wieczorem wydobywał się taki czysty blask jaki u nas widać tylko z nowych samochodów.Nawet te nieliczne stare emitowały światło jakby dopiero z salonu wyjechały.I nikt nie oślepia.Coś wspaniałego.
Zdarzały się oczywiście negatywne wyjątki.Lepiej Widocznych w dzień było mniej więcej tylu ile u nas nieświecących niczym.Są to kierowcy Iveco,Fiatów i wyrobów VAG,zapewne ofiary funkcji gaszenia wszystkich świateł poprzez zgaszenie silnika.Po tak zakończonej nocnej jeździe następnego dnia nawet nie oglądają przełącznika,bo i po co,a w śródziemnomorskim słońcu nie widać na autach poprzedzających,że się je podświetla.
Około 20% aut z fabrycznymi dziennymi ma je nieskasowane,posądzam,że to też bardziej zaniedbanie niż Bezpieczeństwo.
Najwięcej świecących w dzień jest..rowerów.Najprężniejsza sieć wypożyczalni wypożycza bicykle wyposażone w prawdopodobnie niewyłączalne światła zasilane prądnicą w piaście.W nocy nieźle dają,tak że i w dzień są widoczne,a jeździ tego chyba tysiące :(.
Poza tym bardzo dużo jest jednośladów zmotoryzowanych.W tak ciasnej zabudowie na pewno jest to wygodniejsze niż samochód,stąd popularność.Prawem zobowiązane,świecą w dzień,ale nie wszystkie.Szacuję że 10-15% śmiga na samych pozycyjnych.Tak czy owak miło chodzi się po ulicach,a pewnie jeszcze milej jeździ,aczkolwiek nie miałem okazji.

Jak oni uczą jeździć?
Obrazek

Skuter na pozycyjnych
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wspomniany Nissan i dziwne rozwiązanie DRL/awaria elektryki.Przednie kierunkowskazy oraz najbardziej przednia para bocznych żółtych obrysówek paliły mu się cały czas.Nawet jak kierowca zgasił silnik i wysiadł.
Obrazek

Salon Citroena tak wąski,że auta stoją jeden za drugim.
Obrazek

Podświetlona chyba przeciwmgielnymi plażowa śmieciarka.A właśnie.Halogeniarzy (dziennych i nocnych razem) stwierdziłem mniej niż 5 :)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

W tym specyficznym Iveco Daily ze wzmocnionym zawieszeniem i 4x4 to raczej nie halogeniarz, tylko w nim bodaj mijania oryginalne nie działają (za wysoki prześwit i ograniczona regulacja świateł głównych, które prawdopodobnie mogłyby oślepiać), toteż mijania przeniesiono na zderzak, które wyglądają jak przeciwmgielne w niektórych ciężarówkach, ale nimi w tym wypadku nie są - to Iveco ma włączone mijania. Swoją opinię bazuję tylko i wyłącznie na włąsnej obserwacji jednego z takich wojskowych w moim regionie - u mnie żołnierze to raczej nie halogeniarze, tylko oświecone jak milicjanty.

Im bardziej poznaję ludzi tym bardziej kocham zwierzęta G.B.Shaw

PostNapisane: Wt, 8 paź 2013, 23:35 
Zaangażowany

Syngalez napisał(a):

A jak jest tam z autobusami?
I czy motocykle mają dzienne w Hiszpanii?

Autobusy tak jak reszta kierowców-co kilkadziesiąt trafia się podświetlony.
Motocykli z DRL nie widziałem,ćwierćdrogowymi też nie.

norA napisał(a):
W tym specyficznym Iveco Daily ze wzmocnionym zawieszeniem i 4x4 to raczej nie halogeniarz, tylko w nim bodaj mijania oryginalne nie działają (za wysoki prześwit i ograniczona regulacja świateł głównych, które prawdopodobnie mogłyby oślepiać), toteż mijania przeniesiono na zderzak, które wyglądają jak przeciwmgielne w niektórych ciężarówkach, ale nimi w tym wypadku nie są - to Iveco ma włączone mijania. Swoją opinię bazuję tylko i wyłącznie na włąsnej obserwacji jednego z takich wojskowych w moim regionie - u mnie żołnierze to raczej nie halogeniarze, tylko oświecone jak milicjanty.

A sprytne.Czyli druga para oczek w zderzaku to najprawdopodobniej pmg,a myślałem że dalekosiężne/zapomniane DRL.
Ciekawe,czy w reflektorze głównym jest H4,bo jeżeli tak,to jak jest rozwiązana kwestia dezaktywacji (kablem oberżniętym przy samej kostce i poprowadzonym na dół?).

PostNapisane: So, 25 sty 2014, 14:00 
Moderator

Na poprawę samopoczucia nastroju i humoru fajny i ciekawy filmik 8-)
Czasami owszem zdarzył się jakiś nawiedzony albo auto z dziennymi ale to na szczęście rzadkie przypadki ;)
Całkiem sporo aut z pokasowanymi dziennymi.I motocykli również 8-)
Pod koniec filmiku tuneliki a potem piękny znak:Swiatła a po kiego ciula masz je świecić?

Włączone światła w dzień to są tak mi potrzebne jak potrzebny jest słoniowi saksofon

PostNapisane: So, 25 sty 2014, 19:01 
Moderator

Jacek napisał(a):
http://www.youtube.com/watch?v=hxWqgqLrvug

Na poprawę samopoczucia nastroju i humoru fajny i ciekawy filmik 8-)
Czasami owszem zdarzył się jakiś nawiedzony albo auto z dziennymi ale to na szczęście rzadkie przypadki ;)
Całkiem sporo aut z pokasowanymi dziennymi.I motocykli również 8-)
Pod koniec filmiku tuneliki a potem piękny znak:Swiatła a po kiego ciula masz je świecić?
Zajebiste drogi i piękny motyw z tymi podświetlonymi znakami - wpierw obowiązek który niemal wszyscy mają głęboko w (_!_) i na końcu po kiego czorta Ci jeszcze światła...klasyk! :D

PostNapisane: N, 26 sty 2014, 13:09 
Zaangażowany

Nakaz świecenia jest jeden, a tuneli kilka z prześwitami otwartej przestrzeni... gdyby tak było u nas, to pomiędzy tunelami staliby Panowie Władza i dybali na portfele tych, którzy zgasili. :lol:

Niestety, sporo aut na dziennych się trafia. Większość z nich to rzecz jasna volkswageny, nawet jedno mondełko (I gen.) świeci mijania...

Są też pozytywy, takie jak skasowany AW¦M w nowym Volfordzie:

Załącznik:
awsm1.JPG
awsm1.JPG [ 29.67 KiB | Przeglądane 1524 razy ]

PostNapisane: N, 26 sty 2014, 19:21 
Moderator

Syngalez napisał(a):
Nakaz świecenia jest jeden, a tuneli kilka z prześwitami otwartej przestrzeni... gdyby tak było u nas, to pomiędzy tunelami staliby Panowie Władza i dybali na portfele tych, którzy zgasili. :lol:

Niestety, sporo aut na dziennych się trafia. Większość z nich to rzecz jasna volkswageny, nawet jedno mondełko (I gen.) świeci mijania...

Są też pozytywy, takie jak skasowany AW¦M w nowym Volfordzie:

Załącznik:
awsm1.JPG
Pamiętam jeszcze, że jak nie było obowiązku świecenia bez przerwy to w PL też niemal wszystkie Volvo, czy Saaby miały skasowane AW¦M (bo i tak większość wtedy była z Zachodu ściągnięta), a teraz jest chyba na odwrót...

PostNapisane: N, 26 sty 2014, 21:07 
Zaangażowany

Oczywiście, że miały skasowane. Do tej pory czasami się trafi na ulicy kanciaste volvo bez świateł.

Teraz jak wszedł obowiązek, to (prawie) wszyscy kierowcy volvo i saabów (a także BMW, fiatów, lancii, alf i polonezów) zaczęli zostawiać gałki świateł w Jedynie Słusznym Położeniu. Tworzą w ten sposób swoisty AW¦M, bardzo łatwo dezaktywowalny. Jeśli stoję w korku obok jakiegoś szweda, to i tak bardzo rzadko widzę gałkę na OFF (w starszych saabach przełącznik jest umieszczony wysoko na desce, więc widać go dokładnie z zewnątrz - prawie zawsze po skosie w prawo :( ).

AW¦M najczęściej trafia się na pokładzie samochodów nowszych (2005-2011), które jeszcze nie miały DRL. Wiele z nich importowano z Austrii.

BTW Był kiedyś tu na forum wyśmiewany (słusznie) sondaż, w którym było napisane, że ponad jedna trzecia polskich samochodów ma światła do jazdy dziennej.

Na ulicach mocno zaDRLowanego Krakowa jakieś 15% ma jakiekolwiek DRL na pokładzie, a więc bliżej nieokreślona liczba aut ma jeszcze AW¦M... w skali kraju dużo rzadziej się trafiają dzienne. Zwłaszcza, że nie wszyscy używają DRL. Obstawiam, że AW¦M jest 2x częstszy, niż dzienne...

PostNapisane: Pn, 27 sty 2014, 00:55 
Zaangażowany

U mnie w Szczecinie widziałem w życiu kilka "Volfordów" jadących a niczym nie świecących.To jeszcze chyba ze starych niemieckich zapasów :lol:

PostNapisane: So, 18 kwi 2015, 02:14 
Moderator

Kolejny kraj drogowej (prawie) normalności...

Załączniki:
i791762.jpg
i791762.jpg [ 36.05 KiB | Przeglądane 1110 razy ]
i755305.jpg
i755305.jpg [ 35.48 KiB | Przeglądane 1110 razy ]
i750732.jpg
i750732.jpg [ 36.48 KiB | Przeglądane 1110 razy ]
i750730.jpg
i750730.jpg [ 50.94 KiB | Przeglądane 1110 razy ]
i748703.jpg
i748703.jpg [ 38.97 KiB | Przeglądane 1110 razy ]
i709765.jpg
i709765.jpg [ 54.47 KiB | Przeglądane 1110 razy ]
i695630.jpg
i695630.jpg [ 53 KiB | Przeglądane 1110 razy ]
i695628.jpg
i695628.jpg [ 54.01 KiB | Przeglądane 1110 razy ]
i695619.jpg
i695619.jpg [ 79.14 KiB | Przeglądane 1110 razy ]
i692919.jpg
i692919.jpg [ 60.21 KiB | Przeglądane 1110 razy ]
i692918.jpg
i692918.jpg [ 41.97 KiB | Przeglądane 1110 razy ]

Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]