DADRL POLAND

Association of Drivers Against Daytime Running Lights
Kampania społeczna "Wyłącz światła - włącz myślenie"

Teraz jest Pn, 23 kwi 2018, 07:53

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Hiszpania
PostNapisane: Śr, 27 maja 2009, 21:16 
Zaangażowany

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  

Tytuł: Re: Hiszpania
PostNapisane: N, 3 cze 2012, 22:28 
Moderator

Tam też pięknie ;)

Włączone światła w dzień to są tak mi potrzebne jak potrzebny jest słoniowi saksofon

Tytuł: Re: POdświetlone perełki
PostNapisane: Śr, 26 gru 2012, 01:23 
Zaangażowany

Szkoda, że więcej Polaków nie jeździ do kryzysów - ciekawie by wyglądała mina takiego podświetlonego, kiedy zostaje mu wymierzony mandat za włączone światła.

Poniższe zdjęcie z Hiszpanii - zaraz po wyjeździe z tunelu - jedno z moich ulubionych

Załączniki:
P5010330.JPG
P5010330.JPG [ 81.02 KiB | Przeglądane 2041 razy ]

PostNapisane: So, 5 paź 2013, 12:38 
Zaangażowany

Niecały tydzień temu wróciłem z Barcelony,więc trochę poopowiadam.
Ogólnie zaskoczyła mnie czystość,zarówno ta śmieciowa jak i urbanistyczno-reklamowa.Przez 2 dni miałem okazję akurat bywać praktyczni tylko w miejscach typowo turystycznych,ale i tak lepiej jest tam chyba niż we Włoszech.
Przejdźmy do motoryzacji.Generalnie jak u nas,ale dominują Seaty,Skody Octavie jako taksówki,dużo jeździ nowych VW Polo i Golfów,a także Grande Punto.Dostawcze to praktycznie tylko Iveco Daily z budą albo udający ciężarówkę Nissan jak na którymś z następujących zdjęć.Auta z ubiegłego millenium to rzadkość,niby kryzys ale wszystko co najwyżej siedmio-ośmioletnie.
Teraz świecenie:niestety nie zobaczyłem tego co bardzo chciałem,czyli jeżdżenia na samych pozycyjnych nocą w miastach.Prawo musi je dopuszczać,skoro przed wjazdem na trasę szybkiego ruchu o 2 w nocy,na znaku zmiennej treści wyświetlano nakaz jazdy na św.mijania z napisem "recordeu" ("pamiętaj") ;) Ale samochody tak jadące naliczyłem równo trzy.Nawet w porze zmierzchu nie było płynnego przejścia,jedni nie świecili,a drudzy świecili wszystkim.Może w innych częściach kraju jest inaczej,ale Katalończycy najwyraźniej wolą jedynie słuszne.
A mają czym świecić.Z każdego auta wieczorem wydobywał się taki czysty blask jaki u nas widać tylko z nowych samochodów.Nawet te nieliczne stare emitowały światło jakby dopiero z salonu wyjechały.I nikt nie oślepia.Coś wspaniałego.
Zdarzały się oczywiście negatywne wyjątki.Lepiej Widocznych w dzień było mniej więcej tylu ile u nas nieświecących niczym.Są to kierowcy Iveco,Fiatów i wyrobów VAG,zapewne ofiary funkcji gaszenia wszystkich świateł poprzez zgaszenie silnika.Po tak zakończonej nocnej jeździe następnego dnia nawet nie oglądają przełącznika,bo i po co,a w śródziemnomorskim słońcu nie widać na autach poprzedzających,że się je podświetla.
Około 20% aut z fabrycznymi dziennymi ma je nieskasowane,posądzam,że to też bardziej zaniedbanie niż Bezpieczeństwo.
Najwięcej świecących w dzień jest..rowerów.Najprężniejsza sieć wypożyczalni wypożycza bicykle wyposażone w prawdopodobnie niewyłączalne światła zasilane prądnicą w piaście.W nocy nieźle dają,tak że i w dzień są widoczne,a jeździ tego chyba tysiące :(.
Poza tym bardzo dużo jest jednośladów zmotoryzowanych.W tak ciasnej zabudowie na pewno jest to wygodniejsze niż samochód,stąd popularność.Prawem zobowiązane,świecą w dzień,ale nie wszystkie.Szacuję że 10-15% śmiga na samych pozycyjnych.Tak czy owak miło chodzi się po ulicach,a pewnie jeszcze milej jeździ,aczkolwiek nie miałem okazji.

Jak oni uczą jeździć?
Obrazek

Skuter na pozycyjnych
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wspomniany Nissan i dziwne rozwiązanie DRL/awaria elektryki.Przednie kierunkowskazy oraz najbardziej przednia para bocznych żółtych obrysówek paliły mu się cały czas.Nawet jak kierowca zgasił silnik i wysiadł.
Obrazek

Salon Citroena tak wąski,że auta stoją jeden za drugim.
Obrazek

Podświetlona chyba przeciwmgielnymi plażowa śmieciarka.A właśnie.Halogeniarzy (dziennych i nocnych razem) stwierdziłem mniej niż 5 :)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

PostNapisane: So, 5 paź 2013, 16:09 
Zaangażowany

6182,
łagodnego przejścia nowymi fiatami/iveco nie da się zrobić - mają tylko 2 opcje: nic/DRL albo reflektor główny (chyba dlatego polscy Alfisti namiętnie palą mijania mimo dziennych). Pozycyjnych osobno nie ma (jeśli się chce zapalić pmg, to po prostu wciska się odpowiedni guzik).
A niechcący zapalone mijania mogą mieć też inną przyczynę - dużo łatwiej jest omyłkowo włączyć światła, gdy się ma przełącznik w postaci obracanej manetki migaczy (Francja, Brytania, większość Włoch, Korea, Japonia), a nie osobnego przełącznika na desce czy gdziekolwiek indziej (Niemcy, Szwecja, część Ameryki, część Italii, Polska, ZSRS)...

PostNapisane: So, 5 paź 2013, 21:41 
Moderator

6182 dzięki za wyjaśnienie słowa"recordeu"Ponad 5 lat temu jak byłem w Andorce to nie zapomnę ograniczeń szybkości i pod nimi tabliczki z tym oto słowem.Do dziś głowiłem się co to mialo oznaczać no i w końcu się wyjaśniło.
Dzięki za piękne fotki ;)
A jak z garnkami sprawa się ma bo podobno niby jest u nich taki nakaz :(

Włączone światła w dzień to są tak mi potrzebne jak potrzebny jest słoniowi saksofon

PostNapisane: So, 5 paź 2013, 23:59 
Zaangażowany

Garnków motocykliści i skuterzyści praktycznie wszyscy mieli,a rowerzyści praktycznie wszyscy nie mieli.Jednego rowerzystę widziałem w kasku i kamizelce w porze okołopołudniowej przy 30 stopniach :roll:

PostNapisane: N, 6 paź 2013, 00:47 
Zaangażowany

6182,
jeszcze jedno pytanie o wolność drogową:
na Ukrainie i w Turcji cudowne było to, że sobie mogłem zatrzymać autobus zawsze i wszędzie ("Przystanek? Panie szanowny, wszędzie jest przystanek!" :mrgreen: ). Przy ostrym upale autobusy jeździły z rozsuniętymi drzwiami, nie budząc niczyjego zdziwienia. Można było nawet wskoczyć w biegu...

A jak jest tam z autobusami?
I czy motocykle mają dzienne w Hiszpanii?

PostNapisane: N, 6 paź 2013, 01:07 
Zaangażowany

Syngalez napisał(a):
6182,
łagodnego przejścia nowymi fiatami/iveco nie da się zrobić - mają tylko 2 opcje: nic/DRL albo reflektor główny (chyba dlatego polscy Alfisti namiętnie palą mijania mimo dziennych).

Ja mam inną hipotezę. Większość właścicieli Giulietty stanowią mężczyźni i z moich obserwacji wynika, że ksenony w dzień wypala może 1/3 widywanych modeli. Teraz przywołajmy typowy obraz kierowcy Alfy MiTo. W tym przypadku absolutną większość stanowią kobiety. Z kolei większość z nich to młode, niezbyt rozgarnięte paniusie, których wiedza w temacie motoryzacji kończy się na "zapiąć pasy, przekręcić kluczyk/wcisnąć guzik, przekręcić manetkę po lewej stronie. Albo zostawić ją w pozycji ON, bo wtedy nic nie trzeba majstrować jak się ściemni albo warunki się pogorszą.
Przez długi czas po premierze, nie wiedziałem nawet, że MiTo ma dzienne, bo widywałem je tylko na światłach mijania, podobnie było z Fiatem 500.

PostNapisane: N, 6 paź 2013, 11:16 
Zaangażowany

Johnny napisał(a):
Większość właścicieli Giulietty stanowią mężczyźni i z moich obserwacji wynika, że ksenony w dzień wypala może 1/3 widywanych modeli. Teraz przywołajmy typowy obraz kierowcy Alfy MiTo. W tym przypadku absolutną większość stanowią kobiety. Z kolei większość z nich to młode, niezbyt rozgarnięte paniusie, których wiedza w temacie motoryzacji kończy się na "zapiąć pasy, przekręcić kluczyk/wcisnąć guzik, przekręcić manetkę po lewej stronie. Albo zostawić ją w pozycji ON, bo wtedy nic nie trzeba majstrować jak się ściemni albo warunki się pogorszą.
Przez długi czas po premierze, nie wiedziałem nawet, że MiTo ma dzienne, bo widywałem je tylko na światłach mijania, podobnie było z Fiatem 500.

Ja tam wiedziałem o DRL w mito - znajomy używa, mimo, że Oświecony. Jest rozpoznawalny na ulicach, bo takie "dziwne" światła ma (żarówka między soczewką a drogowym).

A co do giulietty i brery - 90% krakowskich alfistów pali ksenon. Co któraś jest nawet cyklopem (ksenonowy cyklop z dziennymi - iście piekielna kombinacja :shock: ), a większość, gdy stoi na parkingu, straszy szarymi od wewnątrz soczewkami...

Chodzi mi generalnie o to, że gdy jest na gałce zero-mijania (widziałem, macałem, nie ma opcji "pozycyjne"), to nawet mnie się zdawało, że niejako zachęca do używania mijania. Że niby nie ma się jak pomylić, jest tylko "to potrzebne".

Aczkolwiek twoja teoria, Johnny, też jest warta rozważenia.
Kiedy za kierownicą swojego yeti siada sąsiad, to jeździ na DRL do samej nocy. Sąsiadka zawsze pali mijania. :)
Nie mam kiedy jej "nawrócić" - albo się mijamy zderzak w zderzak (ja nie świecę, ona świeci na zapas), albo ona przejeżdża obok mnie idącego, ale w warunkach śnieżnych/deszczowych/nocnych/mglistych).
Mig drogowy nie daje nic - muszę czekać, aż ona mi przypomni o światłach (jeszcze żaden sąsiad tego nie zrobił - chociaż pod tym względem mam luz)...

Abstrah#jąc od tematu: Dlaczego akurat skoda yeti nazywa się yeti? :?
Czyżby rdzewiała tak, że za jakiś czas będzie tylko w opowieściach? Albo jest tak prymitywna i przerażająco brzydka, że ludzie boją się ją zobaczyć? Bo wypraw poszukiwawczych za Skodą Yeti raczej nie widziałem, tomiku wierszy też żadna noblistka-komunistka nie skierowała do tego czegoś... :roll:
Nie jest to bynajmniej moja złośliwość wobec Skody ani jej właścicieli. Po prostu sprawca tej nazwy był pijany - na trzeźwo normalny człowiek nie wyobraziłby sobie takiej zbrodni.

Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]